Kandilde ve cuma günü tek gün oruç tutulur mu? Tek gün oruç tutması mekruh olan günler

Nafile orucu cuma günü tek gün tutmanın mekruh olduğunu buyuran Peygamber efendimiz (SAV), farz ve vacip oruçların bu durumdan müstesna olduğunu da belirtmiştir. Peki kandil günü cumaya denk geliyorsa o güne özel tek gün oruç tutulur mu? Tek gün oruç tutulması mekruh olan günler...

Kandil gibi özel geceleri ibadetle geçirmek isteyenler bu günlerde oruç tutarak daha fazla sevap kazanmak isteyebilir. Mübarek kandil geceleri cuma gününe denk geldiği zaman bugünlerde oruç tutmanın mümkün olup olmadığı zaman zaman gündeme gelebilmektedir. Çünkü Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), sadece Cuma günü nafile oruç tutmayı tenzihen mekruh olarak görmüştür. Konuyla ilgili bir hadis-i şerif ise şu şekildedir: "Sizden hiç kimse Cuma günü oruç tutmasın. Ancak bir gün önceden veya sonradan oruç tutuyorsa bu takdirde Cuma günü de oruç tutabilir." (Ebû Dâvûd, Savm, 50).

Nafile oruçların Cuma günü tutulması isteniyorsa ya bir gün önceden yani perşembe-cuma ya da bir gün sonradan cuma-cumartesi şeklinde oruç tutmasında sakınca yoktur. Cuma günü oruç tutulmasının tenzihen mekruh sayılmaması için tutulacak olan o orucun kazaya kalan farz ya da adak gibi vacip bir oruç tutmakla olmaktadır. Oruç için bilhassa Cuma gününü tercih etmenin mekruh sayılışı bu günün Müslümanların haftalık bayram günü kabul edilmesinden dolayıdır.

Cuma vakti yapılan dualar kabul olur mu? Cuma günü okunacak en faziletli dua ve ibadetler... İLİŞKİLİ HABERCuma vakti yapılan dualar kabul olur mu? Cuma günü okunacak en faziletli dua ve ibadetler...

KANDİL GÜNÜ CUMAYA DENK GELİRSE ORUÇ TUTULUR MU?

kandil günü oruç tutulur mu

kandil günü oruç tutulur mu

Mübarek günler olarak kabul edilen kandil ya da Arefe gibi günler cumaya ya da cumartesi gününe isabet ediyorsa, bu günlerde oruç tutmak mekruh satılmaz. "Sizden biri âdeti olan bir orucu tutuyorsa, bir sakıncası olmaz." hadis-i şerifinden anlaşılacağı üzere eğer kandillerde devamlı oruç tutmayı alışkanlık etmiş kimseler varsa Cuma günü kandile denk gelirse sadece cuma günü oruç tutabilir anlamı çıkmaktadır. (İslam Fıkhı Ansiklopedisi, III/124)

Fakat, vacip ya da farz oruçları ile birlikte kandil ve arifelerde normalde oruç tutulmuyorsa, hafta içinde tek gün olarak cuma ve cumartesi günü oruç tutmak mekruhtur.

Nafile ve farz oruca en geç ne zaman niyet  edilir? Kaza orucuna niyetİLİŞKİLİ HABERNafile ve farz oruca en geç ne zaman niyet edilir? Kaza orucuna niyet

cuma günü oruç tutulur mu

cuma günü oruç tutulur mu

HADİS-İ ŞERİF: “Cuma günü bir bayram günüdür. Bayram gününüzü oruç günü yapmayın.” (Müsned, II/303)

Cumartesi ve pazar günleri müşriklerin bayram günleridir. Ben onlara muhalefet etmek isterim.” (Neseî, Cum’a: 1)

Cuma gecesi hangi güne denk geliyor, cuma gecesi ne zaman? Cuma gecesinin faziletleriİLİŞKİLİ HABERCuma gecesi hangi güne denk geliyor, cuma gecesi ne zaman? Cuma gecesinin faziletleri

Cüveyriye binti Haris (r.a)’dan rivayetlerine göre, Cuma günü Cüveyriye oruçlu iken Peygamber (s.a.v.) onun ya­nına girip; “Dün oruç tuttun mu?” diye sormuş Cüveyriye: “Hayır”, cevabını vermiş. Efendimiz (SAV) ise; “Peki yarın tutmayı düşünüyor musun?” diye sormuş. Cü­veyriye: “Hayır” demiş. Bunun üzerine Peygamberimiz (SAV) “O zaman orucunu boz,” buyurmuştur. (Buhârî, Savm, 62; Ebû Dâvûd, Savm, 53) 

O günün kandili; cumayı cumartesiye bağlayan gece ise, cuma günü ve cumartesi günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı cumartesi günü tutmaktır.

Berat kandilinin önemi nedir, en faziletli berat gecesi ibadetleri! Berat namazı kılınışı

İLİŞKİLİ HABER

Berat kandilinin önemi nedir, en faziletli berat gecesi ibadetleri! Berat namazı kılınışı
Kandil günü oruç tutulur mu? Kandil gecelerinin orucu ne zaman tutulur?

İLİŞKİLİ HABER

Kandil günü oruç tutulur mu? Kandil gecelerinin orucu ne zaman tutulur?

BİR YORUM YAPIN 0