Arife gününden itibaren başlanan teşrik tekbirleri, Kurban Bayramının yaklaşmasıyla beraber vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Teşrik tekbiri nedir ve teşrik tekbiri okunuşu:

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Başlangıcı Hz. İbrahim (a.s)'ın oğlu olan Hz. İsmail (a.s)'ı Allah rızası için kurban etme olayına dayanan teşrik tekbiri vacip olan ibadetlerden biridir. Arife günü sabah namazından bayramın 4. günü ikindi vaktine kadar (ikindi de dahil) farz namazların arkasından 1 kez teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

  • Hanefi mezhebine  göre arife günü sabah namazından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit boyunca her farzdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.
     
  • Teşrik tekbiri getirilen günlerde kazaya kalan namaz varsa onlarda da teşrik tekbiri getirilmelidir.
     
  • Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez. (Serahsî, el-Mebsût, II). Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501).

İLİŞKİLİ HABERİslam'a göre kurban nasıl kesilir? Kurban keserken okunacak dualar! Kurban duası okunuşu

TEŞRİK TEKBİRİ NEDİR? TEŞRİK TEKBİRİ ARAPÇA VE TÜRKÇE OKUNUŞU:

Teşrik tekbiri türkçe okunuşu: Allāhü ekber Allāhü ekber lâ ilâhe illallāhüvallāhüekber Allāhü ekber ve lillâhi’l-hamd.

Teşrik tekbiri anlamı; “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur, Allah her şeyden yücedir. Allah her şeyden yücedir, hamd sadece O’na mahsustur” anlamına gelir.

İLİŞKİLİ HABERKurban kesmenin faziletleri! Kurban kesmek farz mı?

TEŞRİK TEKBİRİ NEDEN GETİRİLİR?

Hz. İbrahim (a.s)'ın Allah (c.c) tarafından gördüğü sahih rüya üzerine oğlu Hz. İsmail (a.s)'ı Allah için kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları sırasında vahiy meleği olan Cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünyaya ulaştığında Cebrail (a.s); “Allahu ekber, Allahu ekber” diyerek, tekbir getirir

. İbrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun gökten koçla indiğini görünce; “Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber” diye cevap verir. Hz. İsmail (a.s) da “Allahu ekber velillâhi’l-hamd” der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur.

İLİŞKİLİ HABER

Tatlı şerbeti yapmanın en kolay yolu! Tatlı şerbeti sıcak mı dökülür? Baklava şerbeti...

İLİŞKİLİ HABER

İslam'a göre kurban nasıl kesilir? Kurban keserken okunacak dualar! Kurban duası okunuşu

BİR YORUM YAPIN 0