Makyajlı bir şekilde alınan abdestin namaza ya da gusle mani olup olmadığını sizler için ayrıntılı bir şekilde araştırdık. Peki makyaj malzemeleri abdeste engel olur mu? Makyaj varken abdest almak...

Beğenilme arzusu ile kendini güzel göstermek için makyajı olmazsa olmazı haline getiren bazı kadınlar, her ne kadar bunu kendilerini iyi hissetmek için yapsalar da farkında olmadan bazı şeyleri göz ardı edebilmektedir. Yüze sürülen fondötenler, rimeller, rujlar vb. ürünler cilde direkt olarak temas edeceği için abdestin sahih olup olmadığı yönünde şüphe oluşturabilmektedir. Eşlerin birbirlerine daha çekici görünebilmeleri için süslenmeleri dinimizde caiz iken namahremlerine karşı hoş görünmek için süslenmeleri uygun değildir. Öyle ki bu durum ayet-i kerimede şöyle geçmektedir: Yalnız kadın süsünü yabancılara göstermemekle emrolunmuştur. (Nûr, 24/31.) 

İLİŞKİLİ HABERKirpik lifting nedir, caiz mi? Kirpik lifting su geçiriyor mu? Takma kirpik..

MAKYAJ ABDESTE ENGEL OLUR MU? YÜZDE MAKYAJ VARKEN ABDEST...

Beş vakit namaz kılan bir kimse, gündelik yaşantısı içerisinde sık sık makyaj yapıyorsa abdest/gusül için bunu tamamen yüzünden arındırmalıdır. Kişi namahreme görünmeden tüm gün evde dursa dahi yüzünde makyaj var ise vakit namazları için makyajını silmelidir. Eğer yüzde kullanılan bu makyaj malzemeleri, ciltte tabaka oluşturmuyorsa yağ gibi akıp gidiyorsa abdeste ya da gusle herhangi bir engeli bulunmaz.

Cilde sürülen boya yüzde değil de abdestte geçen uzuvlardan herhangi bir yerinde ise buda aynı şeydir. Örneğin; tırnaklara parlatıcı, oje gibi katman içeren kimyasallar sürmek vb. Dolayısıyla vücutta küçük bir nokta kadar dahi olsa o bölgenin tamamının yıkanmasını önleyen bir şey caiz olmaz.

İLİŞKİLİ HABERKuaförde ağda yaptırmak günah mı? (Özel bölge) Bikini bölgesine lazer epilasyon caiz mi?

MAKYAJ VE ABDEST İLİŞKİSİ! SU GEÇİRMEYEN MAKYAJ MALZEMELERİ

Makyaj malzemelerinin su geçirme özelliği yoksa ve buna rağmen bile bile onları kullanarak abdest almak demek kişinin kendisini kandırması demektir.  Bu bir milimetrekarelik yer de olsa böyledir.

Makyaj ile namaz ya da abdestin sahih olup olmamasındaki esas mesele makyaj yapma değil makyajla abdest alma-gusletme meselesidir.

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte düşük nedenleri ve belirtileri! Kanama olmadan düşük olur mu?

İLİŞKİLİ HABER

Kuruyan eller için ne yapılır? Çatlak ve kuru eller için doğal 3 yöntem

BİR YORUM YAPIN 0