İslam'da evlilik meşru kılınmıştır. Fakat evlenilmesi haram olan, dinimizce yasak olan kadınlar vardır. Peki hangi kadınlarla evlenmek haramdır, hangi kadınlara nikah düşmez? Diyanet İşleri fetva hattında sıkça sorulan bu sorunun cevabını sizler için derledik.

İslam dininde evlilik çok önemli bir yerdedir. Bir kadın ve bir erkek arasında kıyılan nikah sonucunda oluşan ailenin imanın yarısı kurtulur. “Evlenen imanının yarısını kurtarmış olur, kalan yarısında ise Allahtan korksun” (Teberani) Peygamber Efendimiz (sav) nikâhın önemini bizlere bildirmek için “Nikâh benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimle amel etmezse, benden değildir. Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuz ile iftihar edeceğim. Kimin maddî imkânı varsa, hemen evlensin. Kim maddî imkân bulamazsa, nafile oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (İbn-i Mâce) demişlerdir. Kuralları olan İslam dininde her kadın ve erkek birbirleriyle evlenemez. Haberimizin konusu her Müslüman kadın ve erkeğin birbiriyle evlenmeye müsaadesi olmamasıdır. Birbirleriyle evlenilmesi yasak olan kişileri araştırdık. Haberimizde bulabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABEREvlilik için 21 defa okunan Taha suresi ve faziletleri! Taha Suresi kısmet için okunur mu?

İLİŞKİLİ HABEREvleneceğimiz kişi ve zaman belli mi? Evlilik kader mi, dua kaderi değiştirir mi?

EBEDİYEN EVLENİLMESİ HARAM OLAN KADINLAR

  • Anne ve kız kardeş,
  • Kayınvalide,
  • Süt anne ve süt kardeş, o fürundan hala, teyze ve nineler,

"Sizi emziren süt analarınız ve süt kardeşleriniz (size haram kılındı)" (Nisâ, 23. ayet)

  • Anneanne ve babaanne,
  • Teyze ve Hala,
  • Üvey anne.

Hatta Kuran-ı Kerim’de bu konuya yer verilmiştir.  “Geçmişte olanlar hariç, artık babalarınızın evlendiği kadınlarla evlenmeyin. Çünkü bu bir hayâsızlık, öfke ve nefret gerektiren bir iştir. Bu ne kötü bir yoldur.” (Nisâ, 4/22)

  • Kız evlatlar ve kız torunlar,
  • Yeğenler,
  • Evli kadınlar,
  • Oğlunun hanımı,

“Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt kız kardeşleriniz, eşlerinizin anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz eşlerinizden olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın eşleri, iki kız kardeşi (nikâh altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Daha sonra evli kadınlarla evlenmenin de haram olduğu ifade edilmiştir: “…Evli kadınlar (da size) haram kılındı. (Bunlar) üzerinize Allah’ın emri olarak yazılmıştır.” (Nisâ, 24. ayet)

İLİŞKİLİ HABERİdeal evlilik yaşı kaçtır? Evlilikte yaş farkı önemli mi?

Yukarıda saydıklarımızın dışında iddet bekleyen bir kadın başka bir erkekle evlenemeyeceğini söylemek isteriz. İçinizden ölenlerin geride bıraktıkları eşleri kendi başlarına (evlenmeksizin) dört ay on gün beklerler. Bekleme sürelerinin sonuna geldiklerinde kendileri hakkında, normal ölçülerde yapıp ettiklerinden size bir sorumluluk yoktur. Allah yaptığınız her şeyden haberdardır. (Bakara, 234. Ayet)

BİR YORUM YAPIN 0