Berat Kandili 100 rekatlık namaz nasıl niyet edilir? Nasıl kılınır?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Kandil günleri takvimi vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Berat Kandili'ni ibadetlerle geçirecekler, bu gece kılınacak olan 100 rekatlık namazının nasıl kılınacağını araştırıyor. Peki Berat Kandili namazı kaç rekattır? 100 rekatlık namaz nasıl kılınır?

Berat Kandili bu sene 6 Mart 2023 tarihine denk geliyor. Müslüman alemi için önemli olan bu gecede dualar edilecek ve namazlar kılınacak. İslam dünyası için önemli gecelerden olan Berat gecesinde kılınacak namaza Salat-ül-hayr (Hayır Namazı) deniliyor. Salat-ül-hayr namazı 100 rekâttır. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra on defa İhlâs sûresi okunarak kılınır. 100 rekatlık berat gecesi namazının faziletleri ile ilgili o sene vefat edilince şehitlik mertebesine nâil olunabileceği rivayet olunmaktadır. 100 rekatlık berat gecesi namazı için şöyle niyet edilir: "Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle."

100 rekatlık namaz

100 rekatlık namaz

Yatsı namazını kıldıktan sonra 2 rekatta bir olmak üzere selam verilerek kılınan 100 rekatlık namazın her rekatında Fatiha okuduktan sonra 10 İhlas suresi okunur. 10 defa okumaya kuvveti olmayanın 5 ya da 3 defa da okuyabileceğine dair görüşler vardır. Namaz bittikten sonra okunabildiği kadar salavat ve beraberinde ise tövbe edilip dünyevî ve uhrevî istekler Allah'tan niyaz edilmelidir.

Şaban ayının en faziletli amelleri! Şaban Ayında hangi ibadetler yapılmalı? Şaban ayı zikirleriİLİŞKİLİ HABERŞaban ayının en faziletli amelleri! Şaban Ayında hangi ibadetler yapılmalı? Şaban ayı zikirleri

berat kandili namazı

berat kandili namazı

Berat gecesi Yasin okumanın faziletleri! Berat Kandilinde neden Yasin okunur?İLİŞKİLİ HABERBerat gecesi Yasin okumanın faziletleri! Berat Kandilinde neden Yasin okunur?

Namaz bittikten sonra her biri 14 defa okunması tavsiye edilen dualar şu şekildedir:

İstiğfar

Salavat (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed)

Fatiha

Ayetel Kürsi

Tevbe Sûresinin son 2 ayeti besmele ile. (Lekad câeküm)

14 kere Yâsîn, Yâsîn ... dedikten sonra 1 Yâsîn-i Şerîf.

İhlas

Felak Suresi

Nâs Suresi

"Sübhânallâhi ve'l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyi'l- azîm."

Salevat-ı Şerife 14 kez okunur ve dua edilir. Salat-ı Münciye okumak efdaldir.

NOT: Berat gecesinde nafile ibadet etmek çok sevaptır ancak, kesin olarak o geceye mahsus belirli bir namaz şekli yoktur. 

Berat kandilinin önemi nedir, en faziletli berat gecesi ibadetleri! Berat namazı kılınışı

İLİŞKİLİ HABER

Berat kandilinin önemi nedir, en faziletli berat gecesi ibadetleri! Berat namazı kılınışı
Kandilde çocuklarla neler yapılabilir? Çocuklarla kandil etkinlikleri

İLİŞKİLİ HABER

Kandilde çocuklarla neler yapılabilir? Çocuklarla kandil etkinlikleri

BİR YORUM YAPIN 8

ismet 1 yıl önce

islamı 5 mubarek geceye hapsedip bir yere varamayız 5 vakit namazı kılmayan veya kılamayan insanlar kandil mesajı yarışında müsluman her geceyi kadir berat her kulu hızır bilmelidir 10 yıldan az namaz borcu olan yoktur bu namazları kılalım haberin altında not diye yazmış bu geceye özel namaz yok nafile kılarsan sevabı çok kısaca gündüz oruç tutulması hadisle sabit hiç olmaz ise bu gün 5 vakit namaz kılalım tüm müslümanlar

Toplam 3 beğeni

ömer 1 yıl önce

hiç namaz kılma hiç oruç tutma paran varken zekat verme ney efedim berat kandili diye birşey içat edin 100 rekat kıldınmı oh oh kurtul veselam Allah hepimizi afetsin İnşallah.

Toplam 4 beğeni

ismet 1 yıl önce

camimizde iki imam odada oturuyor cuma günü cemaatin önünde kimse yok merkezi vaaz denen hoporlere bakiyor cemaat kimsede hocalar siz ne yapiyorsunuz demiyor gittim söyledim hocaya bu cemaat adam olmaz ukrayna gibi bombalanırsa o zaman adam olur imam efendi vaaz ederken cemaat telefonla oynuyormuş 500 kiside 3 kisi halimiz bu kamuda zorunlu emeklilik şart imamı öğretmeni işçisi memuru emeklisi dolan heyecan yok maaş derdinde

Toplam 0 Beğeni

FİRTUNA 1 yıl önce

"Berat kandili diye bir şey icat etmek demek",kişinin Kur'an dan haberinin olmadığını gösterir.İnanmazsan da biraz saygı.Cenab-ı Hak, Berat gecesi için Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor; “Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur’an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir.” (Duhan, 44/1-4)

Toplam 0 Beğeni

İSİM ÖNEMLİ Mİ? 1 yıl önce

Berat gecesinde nafile ibadet etmek çok sevaptır ancak, kesin olarak o geceye mahsus belirli bir namaz şekli yoktursa NEDEN O ZAMAN 100 REKATLIK BERAT GECESİ NAMAZI DİYE BİRŞEY UYDURUP YAYINLIYOR VE DİNDE BİDAT LAR ÇIKARIYORSUNUZ.

Toplam 7 beğeni

yerlioğlu 1 yıl önce

geceyi ihya etmek için iyi seçeneklerden biri deseler daha doğru olurdu

Toplam 0 Beğeni

ismail kaplan 1 yıl önce

rabbim feyzi ile bizlere feyz versin ümmmedi muhammedin dualarını kabul eylesin.

Talebe 1 yıl önce

Berat gecesine böyle özel 100 rekaatlı bir namaz tamamen asılsız haberlerdir... Lütfen Müslümanlar itibar etmesinler... Kazası olan kazası kılsın olmayan kuran zikir ve diğer ibadetler yapsın özellikle yatsı ve sabah namazı cemaatle kılınması önem arz etmektedir..

Toplam 6 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun