Muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır?

14 Şubat 2020, 14:18
Muhabbet kuşu bakımı nasıl yapılır?

Evlerde beslenen muhabbet kuşları hareketli, renkli görüntüleriyle kendilerini sevdiren evcil hayvanlardır. Kendi aralarında türlerine ayrılan bu kuşların doğal yaşam alanları Avustralya olarak bilinir. Peki, oldukça keyifli olan muhabbet kuşlarını beslemenin pratik önerileri nelerdir? İşte yanıtlar...

Kafes kuşu olarak bilinen muhabbet kuşları, adı üzerinde birbirleriyle muhabbet etmeyi sevdikleri için tek başına sıkılabilirler. Ancak ilgi gösterir her daim onunla kalabilirseniz bir memnuniyetsiz hissetmeyerek alışma süresinde kolaylık sağlamış olabilirsiniz. Kafeste olmaktan mutluluk duyan muhabbet kuşları kafeslerinde kendilerini güvende hissetmektedirler. Uzun süreli bir yaşam için ise temizliğine ve ilgi fazlalığına özen göstermeniz gerekmektedir. Peki, muhabbet kuşu bakımı nasıl olmalıdır? En doğru bakım önerileri için alt sayfamıza göz atınız...

Muhabbet kuşu bakımı

MUHABBET KUŞU BAKIMI

- Kafes küçük olmamalıdır. Kafeste rahat hareket etmeleri ve kendilerini doğada gibi özgür hissetmeleri için geniş bir kafes ideal tercih olacaktır.

- Kafesin üzerine tünek alanı yaparsanız, her yere tuvaletini de yapmayacaktır. Muhabbet kuşları bu tür tünekler ile tuvalet eğitimini rahatlıkla alırlar.

Muhabbet kuşları soğuğa karşı aşırı narindirler. Rüzgarda, kış aylarında dışarıda bırakırsanız hastalanır ve ölürler. Aynı şekilde güneş altında da kesinlikle bekletilmemelidir.

- Yem verirken onların hoşuna giden yemleri vermeye özen gösteriniz. Çok fazla yem koysanız bile hoşuna gitmedikçe yemeyecektir.

Muhabbet kuşu nasıl bakılır

- Kafeste gagalarını pürüzsüzleştirmek için kullanacağı gaga taşı bulundurmaya özen gösteriniz.

- Her gün suyunu tazeleyiniz. Musluk suyu koyuyorsanız, bir gün önceden pet şişede bekletilmiş sudan koyunuz. Kloru ölmüş bir su olacağından kuşların sağlığı açısından önemlidir.

- Gün aşırı gazete kağıdını değiştirmelisiniz. Dışkıların kokmaması ve böceklenme yapmaması açısından önemlidir. Kuş pislik içerisinde kaldıkça kendini mutlu hissetmeyecektir.

- Kafesin içerisine ayna almak yerine bir muhabbet kuşu daha almanız onun can sıkıntısını gidermekte fayda sağlayacaktır. Aynalar bilenin aksine muhabbet kuşlarında olumlu etki bırakmaz.

- Muhabbet kuşlarını yıkamak yerine küçük geniş bir kaba su koyarak onun kendi kendini yıkamasını ve temizlemesini sağlayabilirsiniz.

- Vitamin dozlarını veterinere danışarak veriniz. Sebze ve meyvelerden ekstra verilmesinde sakınca yoktur.

- Dişi kuşların yumurtalarına dokunmamanız gerekir, aksi halde kırarlar. Ve yavruya zarar gelme olasılığı oluşmaktadır.

- Muhabbet kuşları tüy dökmeye meyilli hayvanlardır. Stresin kaynağı yerini beğenmemesi, yalnızlıktan sıkılması, ilgi beklemesi veya verilen yemler ile alakalı olabilir.  Bu durumda vakit geçmeden veterinere mutlaka götürülmeli ve ne olduğu tespit edilmelidir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
17 Yorum Var
 • Sena 1 gün önce Şikayet Et
  Kuşum yaklaşık 6 7 aydır bizde ama hala alışmadı
  Cevapla
 • Irmak 1 ay önce Şikayet Et
  Ben kuşumu yeni aldım ama bana hala alışmadı ve bu süreçte onunla daha fazla ilgileniyorum daha fazla konuşuyorum yeni alan arkadaşlarımda benim gibi yapsınlar mutlaka işe yarıyacaktır
  Cevapla
 • Derin 1 ay önce Şikayet Et
  Yaklaşık 3 yıldır baktığım erkek muhabbet kuşuma eş almak istiyorum. Ama uzun süredir tek olduğu için anlaşıp anlaşmayacağı konusunda tereddütlüyüm. Bu konuda sizin fikriniz nedir? Ne önerirsiniz?
  Cevapla
 • gözde 1 ay önce Şikayet Et
  kuşum çok kaşınıyor sebebi ne olabilir
  Cevapla
 • Esma 1 ay önce Şikayet Et
  Benimde kuşum çokk kasiniyor
 • Yusuf Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Muhabbet kuşum kafesin bir köşesine geçip orada öylece bekliyordu. 2 gün sonra ne yazıkki öldü. Öbür arkadaşı ise yanlız kaldı. Kuşun ölmesinin sebebi ne olabilir ?
  Cevapla
 • Satı 4 gün önce Şikayet Et
  Kuşlarda halk dilinde kuruma dedikleri bir hastalıktandır. Bende 2 kuşumu kaybettim aynı hastalıktan aynı kafesin içinde duruyorsa bence diğerinide takibe alın. Hastalık bulaşmış olabilir. Bence onu bir veterinere yada sadece kuş işiyle uğraşan bu işleri bilen birine göstermenizde fayda var.
Yorumların Tümünü Okuyun