Derin dondurucu temizlemenin püf noktaları nelerdir?

26 Haziran 2020, 11:55
Derin dondurucu temizlemenin püf noktaları nelerdir?

Derin dondurucu, bütün yiyeceklerin taptaze olarak saklanabildiği ve kullanışıyla hemen her evde yerini alıyor. Yiyeceklerin hijyenik ortamda saklanması için rutin olarak temizlenmesi gerekir. Buzdolabı temizliğinde dikkat edilmesi gereken püf noktalar...

Derin dondurucu temizliği, taze dondurulmuş yiyeceklerin muhafaza edilmesi ve sağlığımız açısından çok büyük önem taşır. Uzun süre buzdolabında bekletilen yiyeceklerin kokuları ve artıkları zamanla dondurucu da kirlenmeye ve kokuya neden olur. Bu nedenle arada dondurucuyu temizlemek gerekir. Derin dondurucuyu temizlerken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

Dondurucuyu temizlemeden önce fişini çıkarın. Ardından içinde bulunan donmuş gıdaları güneşe maruz kalmayacak şekilde bir yere çıkarın.

Dondurucunun içinde yer alan buzlar eridikten sonra buz parçalarını bez yardımıyla çıkarın ve mutfağın lavabosunun içine koyun. Dolabı temizlerken herhangi kesici bir alet kullanmayın. Dolabın içinde kalan eriyen suyu da bez yardımıyla alın.

Bir kovanın içerisine su ve bulaşık deterjanı, sirke ve karbonat koyup silme işlemine geçin. Çok lekeli ise silme işlemini tekrarlayın. Daha sonra dondurucuyu kuru bez yardımıyla iyice kurutun. Elinizin geçmediği yerleri bir çubuk yardımıyla kurulayabilirsiniz.

Derin dondurucu tamamen kuruduktan sonra bütün yiyecekleri düzenli bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Yerleştirdikten sonra buzdolabının fişini takmayı unutmayın.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Yusuf 2 hafta önce Şikayet Et
    Sirke asitik üründür, buzdolabı yüzeyinde deformasyon ve kokuya neden olur. Buzdolabının içi sadece duru su ve karbonat ile temizlenmelidir. Diğer ürünler zarar verir. Kullanma kılavuzlarında bu bilgi var.
    Cevapla