Kurban Bayramında temizlik nasıl yapılır? En kolay kurban bayramı öncesi temizlik nasıl yapılır

Kurban bayramını gelmesine sayılı günler kala hanımların temizlik telaşına başladı. Özellikle çalışan kadınların zorlandığı kurban bayramı temizliği nasıl yapılır, en kolay bayram temizliği yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte kurban bayramında hızlıca temizlik öneriler...

Bayrama hazırlık sürecinde hanımlar tarafından en çok yapılan dip köşe temizliktir. Bayramda misafirleri ağırlarken hazırlıksız yakalanmamak için sırayla her tarafı temizlemeye girişmek çok önemlidir. Özellikle titiz ev hanımlarının daha çok dikkat ettiği dip köşe temizlik yaparken işbölümü ve planlama yapmak hızlıca temizliği bitirmenizi sağlayacaktır. Kalabalık sofraların kurulduğu kurban etlerinin mutfağı işgal ettiği kurban bayramı öncesi temizlik nasıl yapılır, en kolay ve pratik ev temizliği püf noktalarını sizler için sıraladık. 

Ramazan öncesi temizlik nasıl yapılır? Ramazan öncesi dip köşe temizlik!İLİŞKİLİ HABERRamazan öncesi temizlik nasıl yapılır? Ramazan öncesi dip köşe temizlik!

temizlik nasıl yapılır

temizlik nasıl yapılır

 KURBANDA TEMİZLİK NASIL YAPILIR?

  • Kurban Bayramında temizliğe perde programında evdeki tüm perde ve örtüleri makineye atarak işe başlayın. Perdelerinizi yıkamak için makinenize limon tuzu ve karbonat ekleyerek perdelerin bembeyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Perdeler yıkandıktan sonra ütülü bir şekilde olmasını istiyorsanız ıslak bir şekilde makineden alır almaz direk asma işlemini yapabilirsiniz. Böylelikle ütüleme gibi bir işlemle uğraşmanıza gerek kalmaz. 

kurbanda temizlik nasıl yapılır

kurbanda temizlik nasıl yapılır

Cuma günü temizlik yapılır mı? Cuma günü ev temizliği nasıl yapılır? En kolay cuma temizliğiİLİŞKİLİ HABERCuma günü temizlik yapılır mı? Cuma günü ev temizliği nasıl yapılır? En kolay cuma temizliği

  • Daha sonra ortalığı toplayın ve ortalıkta dağınık olan her şeyi bir sepete veya yeri varsa direk oraya kaldırın. 
  • Evin genel düzenini sağladıktan sonra camları temizlemeye başlamanızda fayda var. Camlarda oluşmuş yağmur damlası lekelerini, kuşların sebep olduğu kirleri temizlemek için krem temizleyicileri ya da beyaz sirkeyi tercih edebilirsiniz.
  • Cam temizleyicinin içine bir miktar sirke koyduğunuzda camların kolayca kirlerden arındığını ve tertemiz olduğunu göreceksiniz.

bayramda temizlik nasıl yapılır

bayramda temizlik nasıl yapılır

  • Camları hallettikten sonra dolap temizliğine başlayabilirsiniz. Dolabınız ahşap ise yüzey üzerindeki parmak izlerini ve olası lekeleri ahşap yüzeyler için özel olarak tasarlanan koruma sprey ürünleriyle alt edebilirsiniz.
  • Temiz perdeler bir ortamın temiz ve güzel görünmesinde önemli rol oynar ve bulunduğu odayı aydınlatır. En azından kısa programda perdelerinizi yıkayıp makinede bekletmeden ıslak şekilde asarsanız perdeleriniz hem kırışmaz hem de odanızı mis gibi kokutur. 
  • Temizliğe başlamadan önce tüm halılarınızı yıkamaya vermek ya da yıkamak çok daha mantıklı olacaktır.

mutfak temizliği nasıl yapılır

mutfak temizliği nasıl yapılır

  • Camlar, perdeler, mobilyalar süpürme işlemi esnasında oluşacak tozlanmadan fazla etkilenmez. Ancak toz alma işlemini muhakkak süpürme işleminden sonra yapmalısınız.
  • Evde en çok kirlenen alanların başında oturduğumuz daha çok zaman geçirdiğimiz salon bölümüdür. Özellikle koltuklar zaman içerisinde çok fazla kire ve toza maruz kalır. 
  • Koltuklarınız ya da halılarınız üzerinde inatçı lekeler varsa beyaz sirke ve Arap sabunu kullanırken bütün lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Etraftaki tüm tozlar alındıktan sonra son adım olarak nemli bezle toz alabilirsiniz.

banyo temizliği nasıl yapılır

banyo temizliği nasıl yapılır

Son olarak banyo temizliği

⇒ Temizliğinin son adımı banyo, tuvalet ve mutfak temizliğidir. Banyo ve tuvalet temizliğine ilk önce zemini temizleyerek başlayın.

⇒ Daha sonra banyonuzun içindeki sabun artığı ve kireç lekelerini temizleyin. Kireç lekelerinden çok çabuk kurtulmak istiyorsanız limon tuzu kullanabilirsiniz.

⇒ Musluk, duşluk gibi yerlerde oluşan kireç lekelerinin üzerine direk limon tuzu koyup ovun. Ovduktan sonra biraz bekletin ve durulayın. Musluk üzerinde bulunan kireçlerin kolayca çıktığını ve muslukların parladığını göreceksiniz.

Bıçak nasıl bilenir? Körelmiş bıçak nasıl keskinleştirilir? Evde kolay bıçak bileme yöntemleri

İLİŞKİLİ HABER

Bıçak nasıl bilenir? Körelmiş bıçak nasıl keskinleştirilir? Evde kolay bıçak bileme yöntemleri
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0