Berat kandilinde hangi ibadetler yapılmalı? En faziletlisi...

19 Nisan 2019, 09:40
Berat kandilinde hangi ibadetler yapılmalı? En faziletlisi...

Peygamber Efendimiz (SAV)'in ayı olarak bilinen Şaban ayının 15. gecesi Berat Kandili olarak kutlanır. Peki bu mübarek gecenin önemi nedir? Berat Gecesinde neler olmuştur? Berat Kandilinde hangi ibadetleri yapmak en faziletli olandır? İşte o kıymetli gecede yapılabilecek olan ibadetler...

Mübarek üç aylardan ikincisi olarak kabul edilen Şaban ayı, Peygamber Efendimiz (SAV)'e mahsus kılındığından dolayı oldukça kıymetli bir aydır. Bu aylarda her zamankinden daha fazla oruç tutan Peygamber Efendimiz (SAV), özellikle de Berat gecesine yakın olan günlerde nafile oruç tutmuştur. Bu günleri oruçlu geçirmesinin nedenini soranlara da, ''Ameller, bu ayda alemlerin Rabb'ı yüce Allah'a arz edilir. Bende amellerimin oruçlu iken Allah'a arz edilmesini isterim'' buyurmuştur. İslam aleminde en hayırlı ve mübarek gecelerden biri olan Berat gecesinde bol bol ibadet edilmelidir.  Berat gecesinin Müslümanlar tarafından bu denli önemli ve kıymetli bilinmesinin nedeni o gece amel defterlerinin yazılmasından kaynaklanmaktadır.

berat kandilinde yapılması faziletli ibadetler

 “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)

BERAT GECESİ NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ? BERAT GECESİ NELER OLUR?​

berat gecesi hangi ibadetler yapılmalı? Berat kandilinin önemi

Allah (c.c)'un kitabı olan Kuran-ı Kerim, berat gecesinde Levh-i Mahfuzdan dünyaya bütün bir şekilde indirilmiştir. Bu durum inzal olarak tanımlanır. Kadir gecesinde ise ilk defa Peygamber Efendimiz (SAV)'e parça parça indirilmiştir. Buna da tenzil denir.

Berat gecesinde gerçekleşen 5 önemli haslet:

1- En önemli işler bu gecede seçilir ve ayırt edilir.

2- Berat gecesinde yapılan ibadetlerin mükafatı çok büyüktür.

3- İlahi rahmetlerin yaygın olduğu bir gecedir.

4- Bağışlanmanın ve affın geçerli olduğu en önemli mağfiret gecesidir.

5- Berat gecesinde Peygamber Efendimiz (SAV)'e şefaat hakkının tümü verilmiştir. Çünkü Efendimiz (SAV), Şaban’ın on üçüncü gecesi ümmeti için şefaat istemiş, bu şefaatin üçte biri verilmiş, on dördüncü gecesi yine istemiş, üçte biri daha verilmiş, on beşinci gecesi yine istemiş, bu gece şefaatın tamamı ihsan edilmiştir. Bu şefaatten mahrum olanlar, devenin ürküp kaçtığı gibi Allah’tan kaçanlardır. (bk. er-Râzî ve Ebussuud Efendi Tefsirleri, ed-Duhân Sûresi 3. ve 4. âyetlerin tefsiri; Hasan Basri Çantay, Kur’ân-ı Hakim ve Meâl-i Kerim, İstanbul 1959, III, 904, 905)

BERAT GECESİNDE HANGİ İBADETLER YAPILABİLİR?

berat gecesinin önemi nedir?

- Efendimiz (SAV), “Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu?” buyurarak oruç tutmanın ne kadar faziletli olduğuna işaret etmiştir. (İbn Mâce, H. no: 1388)

berat gecesinde neler oluyor?

- Berat gecesi 4 Yasin-i Şerif okumanın fazileti çoktur. Bunlardan birincisi sağlıklı, ibadetli ve uzun bir ömür için; ikincisi hayırlı ve helal bol rızık için; üçüncüsü kaza ve beladan korunmak için; dördüncüsü de beratların sağ taraftan alınması için niyet edilmelidir.

- Kuran-ı Kerim okunabilir, okuyan kişiler dinlenmelidir.

- Kabir ziyaretleri yapılabilir.

- Nafile namazlardan çok günahların affı için tövbe etmeye önem verilmelidir.

- Hasta ziyaretleri yapılabilir.

berat gecesi ne yapılmalı?

- Durumu olmayan kimselere yardım yaparak onlar sevindirilebilir ve sadaka verilebilir.

- Namazlardan sonra zikir çekilebilir.

- Samimi ve içten bir tövbe edilmelidir.

- Cemaat namazlarına katılınabilir.

- Peygamber Efendimiz (SAV)'e salat-ü selam getirilebilir.

- Küs ve dargın kişiler barıştırılmalı, müminlerle helalleşilmelidir.

- İsmen dua edilebilir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • hasan 11 ay önce Şikayet Et
  teşekkürler
  Cevapla
 • cevat 11 ay önce Şikayet Et
  öyle veya böyle yazılacağına bol bol ibadet edelim ..ameller niyetlere göredir..kim bağışlanmak isterse bu gece vesile olsun inş.
  Cevapla
 • Fazlı 11 ay önce Şikayet Et
  Neden bu mübarek gecelerle ilgili kandil yakıştırması yapılır.Anlamak mümkün değil.İslam dininde veya kültüründe kandil yakmak var mı? Hadislerde kandil diye mi gelmiş.Hangi islam alimi bu gecelere kandil dedi ki. Bu güzel ve bereketli geceleri bu tür yanlışlarla bozmayalım lütfen.
  Cevapla
 • tosuncuk 11 ay önce Şikayet Et
  eskiden elektrik yok berat ve regaip olan bu kutsi geceleri anmak için insanlar kandiller yakıp da ibadete devam ettiklerinden kandillerin yandığı ibadetin daha büyük öneme sahip olduğu geceler olduğundan halk arasında kandil olarak kalmıştır.
 • Yasemin 11 ay önce Şikayet Et
  Kandil yildirim beyazit döneminden gelir o gecelerde heryer aydinlatildigi icin o dönemden beri kandil bayrami ibaresi kullanilir
 • konyalı 11 ay önce Şikayet Et
  rasulullah(as) bunları mı yapmış acaba bugüne özel.sahih rivayet varmı yoksa bid'at mi.
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun