Peygamberimizin sıkıntı duaları neler? Dertten ve sıkıntıdan kurtulma duaları! İnşirah Suresi...

17 Ekim 2019, 08:03
Peygamberimizin sıkıntı duaları neler? Dertten ve sıkıntıdan kurtulma duaları! İnşirah Suresi...

İmtihan olarak geldiğimiz dünyada kimi zaman karşılaştığımız hatta kendi içimizde boğuşarak dert edindiğimiz meseleler içimizi karartabilir. Sıkıntı ve üzüntü veren bu iç sıkılmalarından rahatlamak için sıkıntı ve dertten kurtulmak için dualar okuyabilirsiniz. Peygamberimizin (SAV)'in sıkıntı duaları neler? Dertten ve sıkıntıdan kurtulmak için hangi dualar okunmalı? İnşirah Suresi Arapçası ve Türkçe okunuşu nasıldır? İç sıkılmalarını geçirmek için rahatlatan dualar...

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in “Bir Müslümana herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” (Buharî, Mardâ,1; Müslim, Bir, 5) hadis-i şerifine baktığımızda, şer görünen şeyin aslında bizler için hayırlı olabileceği de görülebilmektedir. Bu yüzden Allah (c.c)'un bizleri sınamış olduğu imtihan karşısında asla isyan etmemeli ve tam tevekkül halinde Allah (c.c)'un ipine sarılarak tüm dert ve sıkıntılara karşı sabır göstererek dua edilmelidir. Kuran-ı Kerim'deki Bakara Suresinde geçen “Allah hiç kimseye gücünün üstünde bir yükümlülük vermez.” (Bakara: 2/286) mealinde ayette herkesin kendi gücünün yettiği kadar yükümlülüklerinin olduğu anlaşılabilmektedir. Dünyalık meşgaleler karşısında önümüze imtihan olarak çıkan meseleleri dert edinmemeli, sabrederek imtihan kazanılmaya çalışılmalıdır. Bu esnada sıkıntı ve dertlerden kurtulmak için huzur veren ayetleri okuyabilir ya da Peygamber Efendimiz (SAV)'in sıkıntı anında ettiği duaları okuyarak rahatlamaya çalışabilirsiniz. Peki sıkıntı ve dertten kurtulma duaları neler? Peygamberimizin sıkıntı duaları neler? Maddi ve manevi sıkıntılardan kurtulmak için hangi dualar okunabilir? İç sıkıntılarına rahatlık veren dua ve hadisler...

Sıkıntıdan kurtulma duası

Yaratılışımız gereği imtihan olarak geldiğimiz dünyada herkesin derdi kendinedir. Bazı kimseler parayı pulu dert ederken bazıları hastalığıyla ya da ailesiyle imtihan olabilir. İşin içinden çıkılmaz sandığımız manevi anlamda bizi yorduğunu düşündüğümüz bu meselelerin çözümü için aradığımız çıkış yolu sadece Allah yolu olmalıdır. Sıkıntıya ve derde düşmüş kimselere rahatlık verdiği bilinen İnşirah Suresi, sıkıntı anında okunabilecek en etkili dualardan biridir. Kuran-ı Kerim'deki İnşirah suresinin Arapça ve Türkçesi ise şu şekildedir:

İNŞİRAH SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU:

İnşirah suresi

İNŞİRAH SURESİ TÜRKÇESİ:

1- Elem neşrah leke sadrek

2- Ve vada'na 'anke vizreke

3- Elleziy enkada zahreke

4- Ve refa'na leke zikreke

5- Feinne me'al'usri yüsren

6- İnne me'al'usri yüsren

7- Feiza ferağte fensab

8- Ve ila rabbike ferğab.

ANLAMI:

1- Senin için bağrını açmadık mı?

2- İndirmedik mi senden o yükünü?

3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?

4- Senin şanını yüceltmedik mi?

5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.

6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!

7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!

8- Ve ancak Rabb'inden ümit et, hep O'na doğrul!

KURAN-I KERİM'DE BELİRTİLEN SIKINTIDAN KURTULMA DUASI

Sıkıntı duası

“Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır.” (Kehf Suresi 10. Ayet)

“Ey Rabbimiz, üzerimize sabır yağdır ve bizi Müslüman olarak öldür.” (Â’raf, 7/126

PEYGAMBERİMİZİN SIKINTI DUASI NEDİR?

Hz. Ali (r.a)'ın rivayetine göre, Efendimiz (SAV) sıkıntılı anlarda şu şekilde dua etmeyi tavsiye etmiştir:

لَٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ الْحَلِيمُ الْكَرِيمُ، سُبْحَانَ اللّٰهِ وَتَبَارَكَ اللّٰهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ

Türkçesi:
“Lâ ilâhe illâllâhül halimül kerimü sübhanellahi ve tebarekellahû rabbül-‘arşil-‘azîm vel hamdûlillahi rabbil alemin.” (Ahmed, I, 91, 92, 94)

HZ. YUNUS (A.S)'IN SIKINTIYA DÜŞTÜĞÜNDE ETTİĞİ DUA

Sıkıntı duası

“…Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).” (Enbiya, 87)

Senden başka ilâh yoktur. Seni tenzih ederim, muhakkak ki ben zâlimlerden oldum.(Enbiya, 87) demişti. (Bkz. Tirmizî, Deavât, 81/3505)

Üzüntülü anlarda okunabilir bir diğer dua ise şu şekildedir: “Lâ ilâhe illallâhül’azîm-ül-halîm lâ ilâhe illallâhü Rabbül-Arş-il’azîm lâ ilâhe illallahü Rabbüs-semâvâti ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerîm.”

Manası: “el-Azîm, el-Halîm Allah’tan başka bir ilâh yok! Arş-ı Azîm’in sahibi Allah’tan başka ilâh yok! Bütün semâların ve arzın ve çok şerefli Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yok!” (Buhârî, Deavât, 27; Müslim, Zikr, 83)

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • berkksakinmaz 3 hafta önce Şikayet Et
    Allah razı olsun
    Cevapla
  • CANSU ŞAHİN 4 hafta önce Şikayet Et
    Allah razı olsun her harfiniz için.
    Cevapla