Kabir ziyareti duası nedir? Mezarlıkta hangi dualar okunur? Mezara çiçek ekmek...

07 Ekim 2020, 15:53
Kabir ziyareti duası nedir? Mezarlıkta hangi dualar okunur? Mezara çiçek ekmek...

Yakınlarınızın kabirleri başında okuyabileceğiniz sure ve dualarla ilgili yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, Peygamber Efendimiz (SAV)'in tavsiyelerine uygun olarak hazırladığımız kabir dua tavsiyelerini okuyabilirsiniz. Mezara çiçek ekmek günah mı, kabir azabı var mı? Mezarlıkta hangi duaları okumak daha faziletli ve kabir ziyaretleri nasıl yapılmalı? Kabir azabı önleyici dualar..

Ebû Hüreyre (r.a)'un rivayetlerine göre Peygamber Efendimiz (SAV), ölümden bahseden bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor: “Zevkleri bıçak gibi keseni -ölümü- çok hatırlayın!” Tirmizî, Zühd 4. Ayrıca bk. Nesâî, Cenâiz 3; İbni Mâce, Zühd 31. Buradan da anlayabileceğimiz gibi günlük yaşantımızda koşuşturmamız ne kadar çok olursa olsun ölümün eninde sonunda bizi yakalayacağı ve hiçbir şekilde kaçışın olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır. Böylelikle kendimizi düzeltebilir ve ahiret saadetine nail olabilmek için çabalar sarf edebiliriz. Ölümü hatırdan çıkarmamak için fani dünyanın gönül oyalayıcı nefsani şeylerden uzak durmak ve bu gösterişli hayata aldanmamak gerekir. Hangi makamda olursak olalım fakirin de zenginin de, güzelin de çirkinin de gideceği tek bir yer olan kabirleri sık sık ziyaret ederek ölümü hatırlayabiliriz. Eskiden ''Cahiliye Dönemi'' adetlerinin uygulandığı zamanlarda Araplar, geniş ve büyük bir kabile olduklarını birbirlerine göstermek için ölülerinin sayılarıyla övünür, kahramanlıkları için de göğüslerini yırtarcasına bağıra çağıra feryat figan ederlerdi. Bu yüzden Peygamber Efendimiz (SAV), o zamanlarda kabir ziyaretlerini bir sürelik yasaklamıştı. Günümüzde böyle bir durum söz konusu olmadığından dolayı kabir ziyaretlerinin yapılabileceği hatta hayatını kaybetmiş olan yakınlarımızın ruhlarına hediye etmek için okuyabileceğimiz sureler ve affolunmaları için edeceğimiz dualarla Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnetini de yerine getirmiş oluruz. Peki bunun için kabir ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz? Kabir duası nedir, mezar başında hangi dualar okunur? Ölü kimsenin ruhu için hangi dualar tavsiye edilir? Mezara çiçek ekmek günah mıdır? Peygamber Efendimiz SAV'in kabir ziyaretlerinde dikkat ettiği hususlar...

TIKLA OKU: MÜLK SURESİ ÖLÜYÜ KABİR AZABINDAN KORUR MU?

KABİR ZİYARETİNDE OKUNACAK DUALAR NELER? MEZAR BAŞINDA HANGİ DUALAR EDİLMELİ?

Kabir duası nedir? Mezarlıkta hangi dualar okunur?

TIKLA OKU: KABİR AZABI DUALARI NELER? KABİR AZABI NASIL GERÇEKLEŞİR?

Peygamber Efendimiz (SAV)'in "Yasin, Kur'ân'ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve Allah'tan âhiret saadeti dilerse, Allah onu mağfiret buyurur. Yâsin'i ölülerinizin üzerine okuyunuz." (Müsned, V/26) hadis-i şerifinde buyurduğu gibi ölmüş bir kimsenin ruhu için okunabilecek dualardan bir tanesi de Yasindir.

Büreyde (r.a) rivayetine göre Efendimiz (SAV), Ashab-ı kirama, kabristanı ziyaret için gittiklerinde şu duayı okumalarını tavsiye etmiştir:

Peygamber Efendimizin tavsiye ettiği kabir duası

TIKLA OKU: PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV)'İN MÜBAREK KABRİ

Kaynağı: Müslim, Cenâiz 104. Ayrıca bk. Nesâî, Cenâiz 103; İbni Mâce, Cenâiz 36.

Ebu Hüreyre (r.a)'un rivayetine göre Efendimiz SAV, kabir ziyaretinde okunabilir dualar için şöyle buyurmuştur:

"Kur'an-ı Kerim'de otuz ayetlik (şanı yüce) bir süre vardır. Bu süre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allah'ın onu affetmesini sağlar. Bu süre Tebarekellezi bi-Yedihi'l'Mülk'dür."

Kaynağı: Ebu Davud, Salat 327, (1400) (veya Ramazan 10); Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 9, (2893).

TIKLA OKU: ÖLÜYE YASİN OKUNUR MU?

KABİR AZABINDAN KORUNMAK İÇİN OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN DUA

Mezarlıkta hangi dualar edilmeli

TIKLA OKU: AĞIR HASTALIKLAR İÇİN OKUNACAK DUA

Abdullah İbni Abbas (r.a) şöyle anlatıyor:

Peygamber Efendimiz (SAV)’in ashabından biri, kabrin olduğunu bilmediği bir yere çadır kurdu. Birden Mülk Suresini okuyan bir adamın kabri çıktı. Bunun üzerine o sahabe, Efendimiz’e gelerek:

−‘Ya Resulallah! Çadırımı kurdum ama oranın bir kabir olduğunu bilmiyordum. Birden Mülk Suresini okuyan bir adamın kabri çıktı. Hatta kabirden çıkan adam, Mülk Suresini sonuna kadar okudu!’

Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu:

−“Mülk Suresi, (kişiye azap edilmesine) manidir!” Tirmizi 3051, Tergib ve Terhib 3/316.

KABİR AZABI VAR MIDIR? PEYGAMBERİMİZ'DEN KABİR AZABINI HAFİFLETME...

Dini kaynaklarda geçen rivayetlere göre, Peygamber Efendimiz (SAV), mezarlıktan geçerken, iki mezardaki ölünün bazı küçük şeylerden dolayı azap gördüğünü söyledi. Bu iki mezardaki ölülerden biri yaşarken laf taşıyıcılık yaptığı, diğerinin de idrardan sakınmadığı öne sürülmüştür. Bunun üzerine Efendimiz (SAV), yaş bir dalı ortadan ayırıp ve parçaları iki kabre birer birer dikmiştir. Ashabtan biri, Efendimiz'e neden böyle yaptığını sorduğunda; “Bu iki dal kurumadığı sürece, o ikisinin çekmekte olduğu azabın hafifletilmesi umulur.” buyurmuşlardır.

MEZARA ÇİÇEK YA DA AĞAÇ DİKMEK GÜNAH MI? MEZAR ÇİÇEĞİNİN FAYDASI VAR MI?

mezara çiçek ekmek

Mezarlığa ekilecek olan çiçeğin ya da bazı bitkilerin kabir azabını hafiflettiğine yönelik bazı rivayetler mevcuttur. Dikilen ağaç ya da çiçeğin yaptıkları zikirler ve ondan yararlanan canlıların sevapları kabrin altında yatan kimsenin defterine yazıldığı inanılır. Herhangi bir bitki adı öne sürülmese de ekilecek olan bitkinin uzun ömürlü ve meyveli olması daha iyidir.

Ancak Hristiyanların yaptığı gibi kabre çelenk götürmek son derece yanlış bir davranıştır!

Mezara çiçek ya da ağaç ekmek hadisi

KABİR ZİYARETİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Günümüzdeki cahil insanlar tarafından yayılmış batıl inançlardan biri olan çaput bağlama, para koyma, mum yakma ya da taş yapıştırma gibi adetlerden kesinlikle uzak durmak gerekir.

Allah dostu olan alimleri ya da peygamber dostları gibi salih kimselerin kabrini ziyaret ederken Kabe'yi tavaf eder gibi etrafında dönmek doğru değildir. Her ne kadar bilinçsizce de yapılsa dikkat etmek gerekir.

Kabre el sürmek, öpmek gibi davranışlar iman bakımından riske girmeye sebep olabilecek hareketlerdir dikkat edilmelidir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
12 Yorum Var
 • Saliha 3 ay önce Şikayet Et
  Sen inanmazsan senin düşüncendir inanmaz okumazsın biz inanıyoruz ve okuyoruz senin varsayımın bizi bağlamaz
  Cevapla
 • cimuha 1 yıl önce Şikayet Et
  amma uydurma hadislerle milleti yönlendirmek büyük vebal..yapmayın ölüye ne kuran nede yasin okumak yok.hatta yasinde kıyamet ahiret ve azap var ölü şayet dinleyebilseydi kahrolurdu.
  Cevapla
 • Saliha 3 ay önce Şikayet Et
  sen inanmazsın okumazsın Biz inanıyor ve okuyoruz inanmama olayı seni bağlar bizi hiç bağlamaz.
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Peki ; madaratör en azından size göre delil olmasada bir delil sunarak anlatmış sizde olmadığına dair kesin okan delil sunasınız ki yorumunuzuza katılalım ...Rabbim yanlış yolda olanların yolunu düzeltsin hşdayet yolu basip eylesin cümlemize inşallah
 • endoplazma 1 yıl önce Şikayet Et
  Kabir ziyareti, hayatta olanın ibret alması içindir. Ölüye kuran okumak yoktur. Hiçbir sahabe asla böyle birşey yapmamıştır. Kur'an diriler içindir. Yasin:60. Kur'an, ölülere okunmak için indirilmemiştir.
  Cevapla
 • X aaaaa 2 ay önce Şikayet Et
  İnşallah senin ve senin gibi düşünenlere kabrinde kuran okunması nasip olmasın.
 • fahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar kesin, biliyorsunuz yani! Hiçbir sahabe! Bak bu sözünüze kullar şahit oldu, ahirette bakalım ne yapacaksınız?
 • farklı 1 yıl önce Şikayet Et
  Resulüllah (s.a.v.) mezarlara gitmeyi sadece ölümü hatırlamak için müsade etmiştir. Bu bu amaçla gidildiğinde onlara hadiste geçtiği gibi selam verilir. hadiste dua etmek veya kuran okumak geçmiyor. Hadislere iyi niyetle olsa bile bir şeyler ilave etmek resulüllahın ifadesiyle cehennemde kendisine yer hazırlamak demektir. Rabbim bizleri bidatlerden kurusun. Allahumme amin.
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Kabirlerde kuran okumanın nacizhane düşüncem insan vesvese etmeden daha samimi olarak okunduğundan ve ayrıca okunan kuran ölü için değildir okun muş olan kuranı kerimden oluşan sevabı ruhlara bağışlamak içindir ayrıntılara dikkat edersek sakınca olmadığı anlaşılacaktır
 • alm 1 yıl önce Şikayet Et
  Yukarıda geçen kabre çiçek veya ağaç ekme hadisi uydurma bir bir hadistir. Zaten sadece hadisin geçtiği kitabın adı verilmektedir. O hadisi kimin rivayet ettiği verilmemektedir. Resulüllahın yaş bir ağacı kabre dikmesi ve sahabenin hikmetini sorması neticesinde Resulüllahın o ağaç kuruyuncaya kadar o şahsın kabir azabının erteleneceğini söylemektedir. Azap çekmeyeceğini söylememektedir. Ayrica o hadis kabir azabının varlığını gösteren bir hadistir. Ağaç veya çiçeğin kabirlere dikilebileceğini ifade eden bir hadis değildir. Lütfen bu tip hurefaları toplumda yaymayın zaten yeteri kadar hurefa var. Rabbım sen bu topluma gerçek tevhid inancını nasip eyle. Allahumme amim.
  Cevapla
 • fahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha hurafe mi hurefa mı bilme, ama ahkam kes! Bir susun da cehliniz açığa çıkmasın.
Yorumların Tümünü Okuyun