Kabir ziyareti duası nedir? Mezarlıkta hangi dualar okunur? Mezara çiçek ekmek...

16 Mart 2021, 14:33
Kabir ziyareti duası nedir? Mezarlıkta hangi dualar okunur? Mezara çiçek ekmek...

Yakınlarınızın kabirleri başında okuyabileceğiniz sure ve dualarla ilgili yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, Peygamber Efendimiz (SAV)'in tavsiyelerine uygun olarak hazırladığımız kabir dua tavsiyelerini okuyabilirsiniz. Mezara çiçek ekmek günah mı, kabir azabı var mı? Mezarlıkta hangi duaları okumak daha faziletli ve kabir ziyaretleri nasıl yapılmalı? Kabir azabı önleyici dualar..

Ebû Hüreyre (r.a)'un rivayetlerine göre Peygamber Efendimiz (SAV), ölümden bahseden bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor: “Zevkleri bıçak gibi keseni -ölümü- çok hatırlayın!” Günlük yaşantımızda koşuşturmamız olsa da ölümün eninde sonunda bizi yakalayacağı ve hiçbir şekilde kaçışın olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır. Ölümü hatırdan çıkarmamak için fani dünyanın gönül oyalayıcı nefsani şeylerden uzak durmak ve bu gösterişli hayata aldanmamak gerekir. Hangi makamda olursak olalım fakirin de zenginin de, güzelin de çirkinin de gideceği tek bir yer olan kabirleri sık sık ziyaret ederek ölümü hatırlayabiliriz. Eskiden ''Cahiliye Dönemi'' adetlerinin uygulandığı zamanlarda Araplar, geniş ve büyük bir kabile olduklarını birbirlerine göstermek için ölülerinin sayılarıyla övünür, kahramanlıkları için de göğüslerini yırtarcasına bağıra çağıra feryat figan ederlerdi. Bu yüzden Efendimiz (SAV), o zamanlarda kabir ziyaretlerini bir sürelik yasaklamıştı. Günümüzde böyle bir durum söz konusu olmadığından dolayı kabir ziyaretlerinin yapılabileceği hatta hayatını kaybetmiş olan yakınlarımızın ruhlarına hediye etmek için okuyabileceğimiz sureler ve affolunmaları için edeceğimiz dualarla Peygamberimiz (SAV)'in sünnetini de yerine getirmiş oluruz.

Mülk suresinin Arapça okunuşu ve faziletleri! Tebarake suresi kaçıncı cüz ve sayfada?İLİŞKİLİ HABERMülk suresinin Arapça okunuşu ve faziletleri! Tebarake suresi kaçıncı cüz ve sayfada?

KABİR ZİYARETİ DUALARI! MEZAR BAŞINDA HANGİ DUALAR EDİLMELİ?

Kabir duası nedir? Mezarlıkta hangi dualar okunur?

Kabir azabından koruyucu Tebareke suresi fazileti! Kabir azabı sebebi ve hafifleten dualarİLİŞKİLİ HABERKabir azabından koruyucu Tebareke suresi fazileti! Kabir azabı sebebi ve hafifleten dualar

Peygamber Efendimiz (SAV)'in "Yasin, Kur'ân'ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve Allah'tan âhiret saadeti dilerse, Allah onu mağfiret buyurur. Yâsin'i ölülerinizin üzerine okuyunuz." (Müsned, V/26) hadis-i şerifinde buyurduğu gibi ölmüş bir kimsenin ruhu için okunabilecek dualardan bir tanesi de Yasindir. Büreyde (r.a) rivayetine göre Efendimiz (SAV), Ashab-ı kirama, kabristanı ziyaret için gittiklerinde şu duayı okumalarını tavsiye etmiştir:

Peygamber Efendimizin tavsiye ettiği kabir duası

Peygamber Efendimizin kabriİLİŞKİLİ HABERPeygamber Efendimizin kabri

Ebu Hüreyre (r.a)'un rivayetine göre Efendimiz SAV, kabir ziyaretinde okunabilir dualar için şöyle buyurmuştur: "Kur'an-ı Kerim'de otuz ayetlik (şanı yüce) bir süre vardır. Bu süre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allah'ın onu affetmesini sağlar. Bu süre Tebarekellezi bi-Yedihi'l'Mülk'dür." (Ebu Davud, Salat 327)

KABİR AZABINDAN KORUNMAK İÇİN OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN DUA

Mezarlıkta hangi dualar edilmeli

Abdullah İbni Abbas (r.a) şöyle anlatıyor:

Peygamber Efendimiz (SAV)’in ashabından biri, kabrin olduğunu bilmediği bir yere çadır kurdu. Birden Mülk Suresini okuyan bir adamın kabri çıktı. Bunun üzerine o sahabe, Efendimiz’e gelerek: −‘Ya Resulallah! Çadırımı kurdum ama oranın bir kabir olduğunu bilmiyordum. Birden Mülk Suresini okuyan bir adamın kabri çıktı. Hatta kabirden çıkan adam, Mülk Suresini sonuna kadar okudu!’ Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu: −“Mülk Suresi, (kişiye azap edilmesine) manidir!” Tirmizi 3051, Tergib ve Terhib 3/316.

ÖLDÜKTEN SONRA KABİR AZABI VAR MI? 

Dini kaynaklarda geçen rivayetlere göre, Peygamber Efendimiz (SAV), mezarlıktan geçerken, iki mezardaki ölünün bazı küçük şeylerden dolayı azap gördüğünü söyledi. Bu iki mezardaki ölülerden biri yaşarken laf taşıyıcılık yaptığı, diğerinin de idrardan sakınmadığı öne sürülmüştür. Bunun üzerine Efendimiz (SAV), yaş bir dalı ortadan ayırıp ve parçaları iki kabre birer birer dikmiştir. Ashabtan biri, Efendimiz'e neden böyle yaptığını sorduğunda; “Bu iki dal kurumadığı sürece, o ikisinin çekmekte olduğu azabın hafifletilmesi umulur.” buyurmuşlardır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
14 Yorum Var
 • endoplazma 1 yıl önce Şikayet Et
  Kabir ziyareti, hayatta olanın ibret alması içindir. Ölüye kuran okumak yoktur. Hiçbir sahabe asla böyle birşey yapmamıştır. Kur'an diriler içindir. Yasin:60. Kur'an, ölülere okunmak için indirilmemiştir.
  Cevapla
 • Mert 1 ay önce Şikayet Et
  İlminin olmadığı çok açık ve memleketimizdeki hadis inkarcılarından etkilendiğin açık ara belli. Okuduğun kaynak kitapların, izlediğin dinlediğin kişilerin verdiği zehri atmalısın, emin ol bundan emin ol!
 • 14_18_36 3 ay önce Şikayet Et
  Sen ölülere kuran okumak diye bir şey olmadığını söylüyorsun inşallah sen hiç bir Muhammet ümmetinin okuduğu kurandan yağdığı faydalanamassın senin inancından şüphe duyar insan
 • X aaaaa 7 ay önce Şikayet Et
  İnşallah senin ve senin gibi düşünenlere kabrinde kuran okunması nasip olmasın.
 • fahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar kesin, biliyorsunuz yani! Hiçbir sahabe! Bak bu sözünüze kullar şahit oldu, ahirette bakalım ne yapacaksınız?
 • farklı 1 yıl önce Şikayet Et
  Resulüllah (s.a.v.) mezarlara gitmeyi sadece ölümü hatırlamak için müsade etmiştir. Bu bu amaçla gidildiğinde onlara hadiste geçtiği gibi selam verilir. hadiste dua etmek veya kuran okumak geçmiyor. Hadislere iyi niyetle olsa bile bir şeyler ilave etmek resulüllahın ifadesiyle cehennemde kendisine yer hazırlamak demektir. Rabbim bizleri bidatlerden kurusun. Allahumme amin.
  Cevapla
 • TZC 5 gün önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun, dinini bilmeyen insanlara, eğitim eksikliği olan yaratıklar
 • İmran 5 ay önce Şikayet Et
  En buyuk bidati siz ediyorsunuz siz ozude eli bagli namaz kilmakla putlara benzediyorsunuz yazik...
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Kabirlerde kuran okumanın nacizhane düşüncem insan vesvese etmeden daha samimi olarak okunduğundan ve ayrıca okunan kuran ölü için değildir okun muş olan kuranı kerimden oluşan sevabı ruhlara bağışlamak içindir ayrıntılara dikkat edersek sakınca olmadığı anlaşılacaktır
 • alm 1 yıl önce Şikayet Et
  Yukarıda geçen kabre çiçek veya ağaç ekme hadisi uydurma bir bir hadistir. Zaten sadece hadisin geçtiği kitabın adı verilmektedir. O hadisi kimin rivayet ettiği verilmemektedir. Resulüllahın yaş bir ağacı kabre dikmesi ve sahabenin hikmetini sorması neticesinde Resulüllahın o ağaç kuruyuncaya kadar o şahsın kabir azabının erteleneceğini söylemektedir. Azap çekmeyeceğini söylememektedir. Ayrica o hadis kabir azabının varlığını gösteren bir hadistir. Ağaç veya çiçeğin kabirlere dikilebileceğini ifade eden bir hadis değildir. Lütfen bu tip hurefaları toplumda yaymayın zaten yeteri kadar hurefa var. Rabbım sen bu topluma gerçek tevhid inancını nasip eyle. Allahumme amim.
  Cevapla
 • İmran 5 ay önce Şikayet Et
  Ben sana geprcek bir hikaye anlatirim sen sasirirsin kardes Allah illada size bunu ruya vasitasiyla gostermelimi...ben senin gibi dusunen kafirleri biliyorum onlar da ayni senin gibi konusuyor Yasin okutmayiz diyor...yani kafir dogruda neden Allah dogru yola iletmiyor onu?
 • fahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha hurafe mi hurefa mı bilme, ama ahkam kes! Bir susun da cehliniz açığa çıkmasın.
 • baki 1 yıl önce Şikayet Et
  dua tamam da, ayet; diriler için indirilmemişmiydi?...( yasin70)
  Cevapla
 • Nilgun 1 ay önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun dini bilmeyen insanlat
Yorumların Tümünü Okuyun