Yoğun bakımdaki Mahmut Efendi'den yeni gelişme! İsmailağa Cemaati Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir?

30 Temmuz 2020, 13:14
Yoğun bakımdaki Mahmut Efendi'den yeni gelişme! İsmailağa Cemaati Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir?

İsmailağa Cemaati'nin lideri ve şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu, yoğun bakıma alınmıştı. Mahmut Ustaosmanoğlu'nun tedavisine evde devam edildiği öğrenildi. Sevenlerinden dua bekleyen Mutasavvıf ve Türk din adamı Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir? İsmailağa Cemaati nedir, İsmailağa'nın tanınmış hocaları kim? Mahmud Efendi hazretlerinin kısaca hayatı...

Doğum yılı 1929 olup şu anda 91 yaşında olan İsmailağa Cemaati şeyhi ve lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, yaşlılığından dolayı rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Üsküdar'da hastanede tedavi altında olan Mahmut Ustaosmanoğlu'nun bu durumu sevenlerini bir hayli üzdü. Son sağlık durumu iyice merak edilmeye başlanan Müslüman kesimde Mahmut Ustaosmanoğlu ile ilgili yapılan açıklamada böbreklerindeki sıkıntıdan dolayı hastaneye kaldırıldığı ortaya çıkmıştı. Alim Mahmut Ustaosmanoğlu'nun iyileşmesi için vesile olarak İsmailağa Cemaati içinden çıkan Fatih Medreseleri Vakfı 100 adet kurban kesimi gerçekleştirdi. İddialara göre kurbanların 50'si Afrika'da 50'si Türkiye'de kesildi. Mahmut Ustaosmanoğlu'nun torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu, ''Efendi hazretlerimizin yoğun bakımda sürdürülmekte olan tedavisi, doktorların gayreti ve müminlerin dualarıyla olumlu yönde gelişmektedir. Tedavinin sağlıkla neticelenmesi için dua ve okumalarımızın devamını rica ediyoruz.'' tweetini paylaşmıştı. Mahmut Ustaosmanoğlu'nun sağlık durumuyla ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Ustaosmanoğlu'nun yoğun bakımdan çıkarak servis odasına geçtiği belirtilmişti.

Yapılan son açıklamaya göre Ustaosmanoğlu'nun tedavisinin hastanedeki sürecinin tamamlandığı ve tedavisine evden devam edildiği belirtildi.

MAHMUT EFENDİ HAZRETLERİNİN SON SAĞLIK DURUMU NEDİR?

Yoğun bakımda yatan Mahmut Ustaosmanoğlunun son sağlık durumu nedir?

Ustaoğmaoğlu'nun son sağlık durumu hakkında gelen son bilgilere göre torunu Mahmud Efendi'nin yoğun bakıma alındığını şu sözlerle açıklamıştı:

"Mahmud efendi hz hastahane süreci devam etmektedir. Bu süre zarfında doktorların tavsiyesi üzerine yoğun bakıma alınarak tedavisine burada devam edilecektir. Siz ihvan ve muhibbanın duasına talipler. Selam ve hürmetle"

Fatih Medresesinin telefondan sms yoluyla attığı mesaj ise şöyle: ''Mahmut efendi hazretlerimiz yoğun bakımda olup durumu ciddiyetini koruyor. Tüm Müslümanlardan şifası için dua talep ediyoruz (ALLAH RIZASI İÇİN)

TIKLA OKU: DİN ADAMI VE MUTASAVVIF OSMAN NURİ TOPBAŞ KİMDİR?

Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir?

Mahmud Ustaosmanoğlu Efendi Hazretlerinin sağlık durumuna dair yapılan açıklama şu şekilde:

Mahmut Ustaosmanoğlu

Müceddid Mahmud Efendi Vakfı, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun sağlık durumuyla ilgili şöyle ifade etmişti:

"Efendi Hazretlerimiz, kendisinde bulunan eskiye dayalı rahatsızlıklarından sebep hastanede olduğu doğrudur. Fakat gereksiz paylaşımlar yaparak insanları telaşa sürüklemek doğru değildir. Dua etmek en iyi ve doğru yoldur."

TIKLA OKU: AĞIR HASTALIK ANINDA OKUNACAK ŞİFALI DUALAR

Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir? İsmailağa cemaati

İSMAİLAĞA CEMAATİ NEDİR? İSMAİLAĞA CEMAATİ NEREDE?

İsmailağa cemaatinin lideri olan Mahmut Ustaosmanoğlunun bu cemaati, İstanbul ilindeki Fatih/ çarşamba ilçesinde Nakşibendiliğin Halidî koluna bağlı yer almaktadır. Mahmut Efendi Hazretleri denmesinin sebebi cemaat üyelerinin kendisine o şekilde hitap edip anma şeklinden dolayıdır. Sünni Müslümanların ilim ve kardeşlik cemiyeti olarak tanımladığı cemaatte kadınlar ve erkekler İslama uygun ölçülerde kılık kıyafette olmaya dikkat ederler.

İSMAİLAĞA CEMAATİ HOCALARI KİMLER? CEMAATİN TANINMIŞ HOCALARI

(Cübbeli Ahmet Hoca) Ahmet Mahmut Ünlü, Merhum Abdülmetin Balkanlıoğlu, Mustafa Özşimşekler, Hüsamettin Vanlıoğlu, Mehmet Talu, Mahmud Eren, Muhammed Yelkenci, Abdullah Hiçdönmez, Fatih Kalender, İsmail Hünerlice.

İSMAİLAĞA CEMAATİ LİDERİ MAHMUD EFENDİ (USTAOSMANOĞLU) KİMDİR? MAHMUT USTAOSMANOĞLU KISACA BİYOGRAFİSİ

Mahmut Ustaosmanoğlu kimdir? Mahmud efendi hazretleri biyografisi

1929 tarihinde Trabzon'un Of ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde doğan İsmailağa Cemaati'nin lideri ve şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu, gençliğinde köyündeki hocalardan dersler almıştır. Daha 16 yaşında iken hocaları tarafından icazet alan Mahmut Ustamanoğlu köyünde ders vermeye başladıktan sonra öğrencilerine kendi elleriyle icazet verdi.

1951 tarihinde Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atanan Ustamanoğu, verdiği dini sohbetlerle çevresindeki Müslüman kimselerin dikkatini çekti. 16 yaşında iken teyzesinin kızı Zehra Hanım ile dünyaevine giren Mahmut Ustamanoğlu'nun toplamda 3 çocuğu olmuştur. İki oğlu bir de kızı olan çocuklarının isimleri Ahmet, Abdullah ve Fatımadır.

Mahmut Ustaosmanoğlunun son sağlık durumu nedir?

1952 tarihinin sonlarında şeyhi Ahıskalı Ali Haydar ile tanışan Mahmut Ustamanoğlu'yu kendisi İsmailağa Camii'ne imam tayin etmek için davet etti. 2 sene sonra imam olarak görev yapan Mahmut Ustamanoğlu, 1996'da 65 yaşını geçtiği için aynı camiden emekli oldu.

2010 senesinde İstanbul'da gerçekleştirilen "Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu"ndan sonra kendisine 'İslam'a Üstün Hizmet' ödülü verildi. Mahmut Ustamanoğlu ikinci evliliğini ise ilk eşi Zehra Ustaosmanoğlu'nun ölümünden sonra Müşerref Ustaosmanoğlu ile yapmıştır.

İsmail Ağa cemaatinin tanınan ismi vaiz Ahmet Mahmut Ünlü yani halk arasında ''Cübbeli Ahmet Hoca'' olarak bilinen kişiyi de yetiştirmiştir.

MAHMUT USTAOSMANOĞLU'NUN KİTAPLARI LİSTESİ! MAHMUT EFENDİ HAZRETLERİ (MAHMUT USTAOSMANOĞLU)'YA AİT ESERLER:

Ruhul Furkan Tefsiri  (Şuanlık 18. cilde kadar yazılmıştır ve toplamda 54 cilt olması bekleniyor )(Açıklamalı Kur'an tefsiri)

Sohbetler (6 Cilt)  (Kendi sohbetleri)

Risale-i Kudsiyye (2 Cilt)  (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah'ın eserinin tercüme ve izahı)

Umre Sohbetleri

Fatiha Tefsiri

Âyete'l Kürsî ve Amene'r-Rasûlü Tefsiri

Kur'an-ı Kerim'in Faziletleri ve Okuma Âdabı

Efendi Babam Buyurdu ki

Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi

Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri

İrşadül Müridin

Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar

Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Huzur İkliminde İrşad Umresi 2011

Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni

Tembihat

Mektubatı Mahmudiyye

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
62 Yorum Var
 • Ali. 2 ay önce Şikayet Et
  Bu adam "corana"ya çare mi buldu?Allah sifa versin.
  Cevapla
 • Lider66 4 ay önce Şikayet Et
  Her canli olumu tadacak.
  Cevapla
 • Selma 4 ay önce Şikayet Et
  Rabbim şifa versin
  Cevapla
 • Mgl 4 ay önce Şikayet Et
  Rabbim acil şifalar nasip etsin
  Cevapla
 • Menzil 4 ay önce Şikayet Et
  Rabbım sifa versin insaEllah
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun