Kaş aldırmak günah mı? Kaşın ortasını almak caiz mi? Kaş toparlama ve inceltme

27 Temmuz 2020, 08:42
Kaş aldırmak günah mı? Kaşın ortasını almak caiz mi? Kaş toparlama ve inceltme

Kaşlarının uzunluğundan ve gürlüğünden rahatsız olan kadınların cevabını sıklıkla aradığı sorulardan birisi de kaş aldırmanın dinimizce caiz olup olmadığıdır. Tıbbi bir rahatsızlık olmadığı müddetçe kesin olarak yasaklanan kaş aldırma durumunun lanetlenmeye kadar gidilebileceği bilinmektedir. Peki kadınlarda kaş aldırma ölçüsü nedir? Kaş aldırmak günah mı? Kaş toparlama ve inceltme...

Evreni ve evrendeki tüm varlıkları kuşatan Allah (c.c), kullarının hepsini ayrı bir güzellikte yaratmıştır. Dünyaya gelindiği andan itibaren sahip olunan bu özellikleri ve güzellikleri koruyup, şükretmek ve Allah'ın verdiği kadarına tam bir teslimiyet halinde razı olmak kulluğun derecesi ve işaretidir. Fiziksel görünümüne önem veren kadın ve erkeklerin bu konu ile ilgili merak ettikleri şeylerden birisi kaş aldırma gibi bazı estetiksel uygulamaların dinimizce uygun olup olmadığıdır. Allah'ın yarattığı şekil ve sureti, sırf güzel görünmek için bozmak isteyen kimseler farkında olmadan günaha girebilmektedir. Bu nedenle zaruri bir durum yoksa vücutta değişimler yapmaya gitmemek gerekir. 

TIKLA OKU: İPEK KİRPİK/ KİRPİK LİFTİNG/ TAKMA KİRPİK SU GEÇİRİR Mİ?

KAŞ ALDIRMAK GÜNAH MI? KAŞ ALDIRAN KADIN LANETLENİR Mİ?

Kaş aldırmak günah mı? Kaşın ortasını aldırmak caiz mi?

Beden üzerinde uygulanabilecek değişimleri yasaklayan Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV),  başına ek saç takana, dövme yapana ve yaptırana, hoş görünmesi için dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini koparan kadınlara, Allah'ın yarattıklarının dışına çıktıkları için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını söylemiş ve ikazda bulunmuştur.

HADİS-İ ŞERİF: ''Kaşlarını cımbız veya başka bir âletle alanlar, yüzlerine güzellik vermek için yanaklarını çizerek Allah’ın kendilerine verdiği şekli değiştirenler lânetlenmiştir.'' (Buharî)

Konuyla ilgili İslam alimlerinin belirttikleri görüşe göre, kadın ve erkeklerde keyfi olduğu sürece kaş aldırmak günah olarak sayılır ve devamında ise o kişinin lanetlenmesi söz konusu olabildiği öne sürülmektedir. Bu durumu kanıtlayan en belirgin hadis-i şerif ise şöyledir:

"Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin." (Buhari, 'Libas', 84; Müslim, 'Libas', 120)

TIKLA OKU: SAÇ EKTİRMEK GÜNAH MI? PROTEZ SAÇ NEDİR?

KALIN KAŞLARI ALDIRMAK CAİZ Mİ? KAŞ ALDIRMAK NEDEN HARAM?

Kalın kaşları aldırmak caiz midir?

Genetik olarak ya da çeşitli etkenlere bağlı olarak çok kalın kaşları olan bir kişinin kaşlarından dolayı görmesi sıkıntı veriyorsa ya da tıbbi sakıncalı duruma neden olan kaşlara müdahale edilebilir. Yüze bakıldığında erkeği ve kadını teşhir eden ilk yapıdan oluşan kaşların birbirleriyle buluşacak kadar kalın ya da büyük olması ufak oynamaların yapılabileceği konusunda müsaadeler sağlamaktadır.

İki kaşın tam ortada birleşik gibi durmasına benzer kalın kaş görünümünün düzelmesi için oynamalar yapılabilir. Bunun dışında dinimizde kaş aldırmaya dair ruhsat yoktur.

KAŞIN ORTASINI ALDIRMAK CAİZ Mİ?

Kaşın ortasını aldırma

Yüz bölgesinde keskin bakışlara sahip olmak için etkili odluğu düşünülen iki kaşın ortasında boşluk görünmeyecek gibi saç kadar uzamış ve şahsiyeti etkileyecek durumdaysa bu bir özür sayılabilir. Bu bir rahatsızlık olduğu için tedavi edilmesi uygundur fakat sadece güzelleşmek maksadıyla kaş toparlama, inceltme, aldırma ve daraltma gibi uygulamalar yasaktır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Reis 2 hafta önce Şikayet Et
    Saçını da kesme o zaman
    Cevapla