Miraç kandilinde hangi ibadetler yapılmalı?

02 Nisan 2019, 08:41
Miraç kandilinde hangi ibadetler yapılmalı?

Mübarek üç aylardan 'Allah'ın ayı' olarak bilinen Recep Ayının 27. gecesi İslam aleminde Miraç Kandili olarak kabul edilir. Peki bu mübarek günde hangi ibadetleri yapmak faziletlidir? İşte Miraç gecesi yapılabilecek olan ve sevabı bol olan kıymetli ibadetler...

Recep Ayının 27. gecesine isabet eden Miraç kandilinde Allah (c.c), birçok mucizevi olayını Peygamber Efendimiz (SAV)'e bu mübarek gecede göstermiştir. Efendimizin Mekke'de bulunduğu sırada Mescid-i Haram'dan, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya götürülmesi daha sonrasında ise rivayetlere göre merdiven ile çıkarak göğe yükselmesi ve Cebrail (a.s)'ın bile giremediği Sidretül Münteha’yı aşarak Allah´ın katına ulaşması bu gecede gerçekleşmektedir. Sidretü'l-Müntehâ' olarak adlandırılmasının nedeni, buraya büyük peygamberler ile meleklerin geçememesi ve burası ile ilgili yeteri kadar bilgilerinin olmaması öne sürülmektedir.

Miraç gecesi ne oldu

Enes'in rivayetine göre Peygamber Efendimiz (Sav) şöyle buyuruyor:

"Ben Sidretü'l-Müntehâya götürüldüm. O, yedinci göktedir. Yemişi Hecer (kasabasının) testileri, yaprakları da fil kulaklarına benziyordu. Dibinden iki zâhir, iki hâtın olmak üzere dört nehir çıkıyordu. "Ya Cibril bu da ne?"dedim. Cibril: "Bâtın olanlar Cennettedir; zâhir olanlar ise Fırat ve Nil'dir" diye cevap verdi" (Kurtubî (Darekütnî'nin lafzıyla Müslim'den naklen), XVII, 94).

Recep ayının en kıymetli gecelerinden biri olan Miraç kandilinde günahların affı ve gecenin feyzini yakalayabilmek için yapılabilecek olan faziletli ibadetleri sizler için düzenledik. İşte Miraç kandilinde yapılması bol sevap olan o ibadetler...

miraç kandilinde yapılması gereken ibadetler

MİRAÇ GECESİ VE GÜNDÜZÜ NASIL GEÇİRİLMELİ?

1- Kandil günü Cuma'ya denk gelirse ve cuma günü de tek gün oruç tutmak Yahudi ibadetleri arasında olduğundan dolayı Cuma ve Cumartesi olmak üzere 2 gün oruç tutmak gerekir. Cuma gününe isabet etmezse o gün tek gün oruç tutulabilir. Peygamberimizin (SAV)'in bu konuyla ilgili hadisi ise şu şekilde:

"Recep Ayında bir gün ve gece vardır ki Receb'in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur" (Beyhaki, Şuabu'l-Îman: Sıyam: No: 3811; 3/373) buyurdu.

Siyer-i Nebi

2- Geceleri bol bol Peygamber Efendimiz (SAV)'e salavat getirilebilir.

3- Günahların affı için bolca istiğfar çekilebilir.

4- En az 5 vakit kaza namazı eda etmek yapılabilecek ibadetlerden birisidir.

5-  Mübarek Miraç gecesinde on iki rekât nafile namaz kılınması uygun görülmüştür.

6- Kandil gecesinin diğer günlerden bir farkı olabilmesi için o gün içerisinde ailecek televizyon izlememe kararı alabilirsiniz. (Dizi, film vb.) Dini programlara bakılabilir.

7- Okuma hızınıza ve seviyenize göre olabildiğince çok Kuran-ı Kerim okunabilir.

mescid-i nebevi

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Resim 1 ay önce Şikayet Et
    Teşekkür ederim
    Cevapla