Peygamberimizin sıkıntı duaları! Ruhu rahatlatan ve sıkıntıdan kurtulma duası! İnşirah Suresi..

İmtihan için geldiğimiz dünyada kimi zaman karşılaştığımız hatta kendi içimizde boğuşarak dert edindiğimiz meseleler içimizi karartarak bizleri bunaltabilir. Sıkıntı ve üzüntü veren bu iç sıkıntılardan kurtulmak için manevi yönden şifa bulabileceğiniz duaları okuyabilirsiniz. Dertten ve sıkıntıdan kurtulmak için hangi dualar okunmalı? İnşirah Suresi okunuşu:

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in “Bir Müslümana herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” (Buharî) hadisine baktığımızda, şer görünen şeyin aslında bizler için hayırlı olabileceği de görülebilmektedir. Bu yüzden Allah (c.c)'un bizleri sınamış olduğu imtihan karşısında asla isyan etmemeli ve tam tevekkül halinde Allah (c.c)'un ipine sarılarak tüm dert ve sıkıntılara karşı sabır göstererek dua edilmelidir.

Gün içerisinde sıklıkla İnşirah Suresi okumanın kişinin kalp sıkıntılarını gidereceği yönünde bazı bilgiler bulunmaktadır.

Rivayetlere göre 5 vakit namazın arkasından okunabilecek olan İnşirah suresi işleri kolaylaştırır.

Üzüntülü bir anda ise feraha çıkılır. Göğüs darlığı yaşayan bir kimse ya da hastalık bulunan kişi bu sureyi okumaya sürekli devam ederse Allah (c.c) o kimseyi hastalıktan korur. 

AllahİLİŞKİLİ HABERAllah'ın en güzel 99 ismi sıralaması! Esmaü'l- Hüsna (Allah'ın 99 ismi) anlamı ve faziletleri

Sıkıntıdan kurtulma duası

Sıkıntıdan kurtulma duası

SIKINTI VE DERTLERİN ÇÖZÜMÜ İÇİN İNŞİRAH SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU:

İnşirah suresi

İnşirah suresi

Kısa zamanda borçtan kurtulmak için dua! Dağ kadar borç ödeyemeyenlere rızık duasıİLİŞKİLİ HABERKısa zamanda borçtan kurtulmak için dua! Dağ kadar borç ödeyemeyenlere rızık duası

İNŞİRAH SURESİ TÜRKÇESİ:

1- Elem neşrah leke sadrek 2- Ve vada'na 'anke vizreke 3- Elleziy enkada zahreke 4- Ve refa'na leke zikreke 5- Feinne me'al'usri yüsra 6- İnne me'al'usri yüsra 7- Feiza ferağte fensab 8- Ve ila rabbike ferğab.

1- Senin için bağrını açmadık mı? 2- İndirmedik mi senden o yükünü? 3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü? 4- Senin şanını yüceltmedik mi? 5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. 6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var! 7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul! 8- Ve ancak Rabb'inden ümit et, hep O'na doğrul!

Duanın kabul olması için ne yapılmalı? En etkili ve güçlü dilek duası...İLİŞKİLİ HABERDuanın kabul olması için ne yapılmalı? En etkili ve güçlü dilek duası...

HER TÜRLÜ SIKINTI VE MUSİBETTEN KURTARAN MUCİZE DUA!

Üzüntü ve sıkıntı duaları! Sıkıntıdan kurtaran dua

Üzüntü ve sıkıntı duaları! Sıkıntıdan kurtaran dua

İslam'ın ilk Müslümanlarından olan Ebu Seleme (r.a), Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) ile beraber türlü türlü meşakkati göze almış yiğitlerden biridir. Hanımı Ümmü Seleme ile aralarındaki muhabbet-i aşkı Mekke ve Medine'de de nam salmış. Mutlu aile yaşantısıyla herkesin imrenerek baktığı bu çiftte Ebu Seleme (r.a), bir gün Efendimiz (SAV)'den çok büyük bir müjde alarak evine hanımı Ümmü Seleme'nin yanına koşmaktadır. Dağdan, taştan, maldan, mülkten daha hayırlı gelecek bir şeyin olmadığını söyleyen Seleme'ye, Ümmü Seleme (r.a) büyük bir merakla ne duyduğunu sorar.

Rasulallah (SAV) dedi ki: ki şu üç şeyi söyleyen Allah'ın kendisine yardım etmediği ve başlarına gelen musibeti daha iyisiyle telafi etmediği kimse yoktur. Bunun üzerine Ümmü Seleme'nin merakı giderek artar ve Ey Ebu Seleme söylesene der. O da birincisi; İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. (Allah'tan geldik Allah'a döndürüleceğiz.)  İkincisi; Allahümme curni fi musibeti (Allah'ım bu musibette bana ecir ver) üçüncüsü; Ve ehlifni hayran minha; (Allah'ım başıma gelen sıkıntıyı daha güzeliyle telafi et). Bu üç şeyi söyleyip de o üzüntü içerisinde kurtulmayan kimse yoktur.

Aradan zaman geçer Ümmü Seleme can yoldaşı olan Ebu Seleme'yi kaybeder. Arkasından çok ağlar, çok büyük bir üzüntüye kapılır. Bu kadar derinden üzülürken bir yandan da eşinin öğrettiği bu duayı zikreder. Duadan üçüncüsüne geldiğinde tıkanır. Çünkü ona göre (Allah'ım başıma gelen sıkıntıyı daha güzeliyle telafi et) anlamına gelen zikirde Ebu Seleme'den daha iyisi yoktur der ama yine de Efendimiz (SAV) dediyse doğrudur diyerek üçüncü zikri de söylemiştir.

Aradan çok zaman geçmeden kapısı çalınır ve beni Allah Rasulü gönderdi diyen sahabenin biri gelir. Ümmü Seleme, kapıyı açınca Allah Rasulünü kendisini neden gönderdiğini sorar. Ümmü Seleme düşünür ve Ebu Seleme'den daha hayırlı kim olabilir olsa olsa Hz. Muhammed (SAV) olur diyerek teklifi kabul eder. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi duanın gücüne inanmak gerekir.

Hastalık için en etkili mucize dualar! Hastanın şifa bulması için hangi dua okunur? İLİŞKİLİ HABERHastalık için en etkili mucize dualar! Hastanın şifa bulması için hangi dua okunur?

KURAN-I KERİM'DE SIKINTIDAN KURTULMA AYETLERİ! 

“Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır.” (Kehf Suresi 10. Ayet) “Ey Rabbimiz, üzerimize sabır yağdır ve bizi Müslüman olarak öldür.” (Â’raf, 7/126) قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلاَّ مَا كَتَبَ اللّهُ لَنَا هُوَ مَوْلاَنَا وَعَلَى اللّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ De ki: “Bizim başımıza ancak, Allah’ın bizim için yazdığı şeyler gelir. O, bizim yardımcımızdır. Öyleyse Müminler, yalnız Allah’a güvensinler.” (Tevbe suresi 51. ayet)

Allah'a sığınıp yalnızca O'ndan yardım bekleyen Mümin kulların dahi ihtiyaç duyduğu sıkıntı duasında okunabilecek surelerden birisi de Enbiyâ Suresidir. 87. Ayet başta olmak üzere birçok dua sıkıntılı anlarda okunabilecek 'sıkıntı duaları' olarak karşımıza çıkmaktadır.

GAM VE SIKINTILARA KARŞI OKUNACAK DUA:

Sıkıntı duası

Sıkıntı duası

“Kullara karşı Allah bana yeter, mahlûklara karşı Hâlik bana yeter, rızk yiyenlere karşı rızık veren bana yeter. Bana O yeter ki O bana kâfî gelir. Bana Allah yeter, O ne güzel bir vekildir. Bana Allah yeter, O’ndan başka ilâh yoktur. O’na tevekkül ettim. O yüce Arşın sâhibidir.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr, no: 6580)

PEYGAMBERİMİZİN SIKINTI DUASI NEDİR?

Hz. Ali (r.a)'ın rivayetine göre, Efendimiz (SAV) sıkıntılı anlarda şu şekilde dua etmeyi tavsiye etmiştir: لَٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ الْحَلِيمُ الْكَرِيمُ، سُبْحَانَ اللّٰهِ وَتَبَارَكَ اللّٰهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ

Türkçesi: “Lâ ilâhe illâllâhül halimül kerimü sübhanellahi ve tebarekellahû rabbül-‘arşil-‘azîm vel hamdûlillahi rabbil alemin.” (Ahmed, I, 91, 92, 94)

HZ. YUNUS (A.S)'IN SIKINTIYA DÜŞTÜĞÜNDE ETTİĞİ DUA

Sıkıntı duası

Sıkıntı duası

Üzüntülü anlarda okunabilir bir diğer dua ise şu şekildedir: “Lâ ilâhe illallâhül’azîm-ül-halîm lâ ilâhe illallâhü Rabbül-Arş-il’azîm lâ ilâhe illallahü Rabbüs-semâvâti ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerîm.”

Manası: “el-Azîm, el-Halîm Allah’tan başka bir ilâh yok! Arş-ı Azîm’in sahibi Allah’tan başka ilâh yok! Bütün semâların ve arzın ve çok şerefli Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yok!” (Buhârî, Deavât, 27; Müslim, Zikr, 83)

Bebeklere ıhlamur verilir mi? Ihlamur bebeklerde alerji yapar mı? Bebeklere ıhlamur tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Bebeklere ıhlamur verilir mi? Ihlamur bebeklerde alerji yapar mı? Bebeklere ıhlamur tarifi

BİR YORUM YAPIN 66

Sevim demir 1 ay önce

Bana dua edin nolur çok çıkmazdayım kalbim daralıyor şimdiden allah razı olsun

Sevim demir 1 ay önce

Allahım yolumu sana doğrulttum sen herşeyi bilen görensin hiç bir kulunu boş çevirmeyensin darda bırakmayansın. İçimdeki bu sıkıntıyı al allahım kalbime bolluk ferahlık ver yönümü doğrudan ayırma hakımda en hayırlısı neyse onu kıl. Amin

İbrahim Çevlik 1 yıl önce

Rabbim sana geldım içimdeki sıkıntıyı ve kederi buz dağına çevir derdimi bilen sensin beni kurtar bana bir şans daha ver kurban oldum sen başka kimsem yok bana yardım et yalvarıyorum allahım amin

Toplam 14 beğeni

Ali 1 yıl önce

Yüce allahım sen sıkıntılarımızı al üzerimiZden

Toplam 10 beğeni

Turgut.plt 1 yıl önce

Yuce rabbim gunahlarimi af eyle ruhumdaki siziya ferahlik ver amin

Toplam 12 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun