Peygamberimizin sıkıntı duaları! Ruhu rahatlatan ve sıkıntıdan kurtulma duası! İnşirah Suresi..

14 Ekim 2020, 14:18
Peygamberimizin sıkıntı duaları! Ruhu rahatlatan ve sıkıntıdan kurtulma duası! İnşirah Suresi..

İmtihan olarak geldiğimiz şu dünyada kimi zaman karşılaştığımız hatta kendi içimizde boğuşarak dert edindiğimiz meseleler içimizi karartarak yüreğimizi darlayabilir. Sıkıntı ve üzüntü veren bu iç sıkılmalarından rahatlamak için manevi yönden şifa bulabileceğiniz duaları okuyabilirsiniz. Peygamberimizin (SAV)'in sıkıntı duaları neler? Dertten ve sıkıntıdan kurtulmak için hangi dualar okunmalı? İnşirah Suresi okunuşu:

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in “Bir Müslümana herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” (Buharî, Mardâ,1; Müslim, Bir, 5) hadis-i şerifine baktığımızda, şer görünen şeyin aslında bizler için hayırlı olabileceği de görülebilmektedir. Bu yüzden Allah (c.c)'un bizleri sınamış olduğu imtihan karşısında asla isyan etmemeli ve tam tevekkül halinde Allah (c.c)'un ipine sarılarak tüm dert ve sıkıntılara karşı sabır göstererek dua edilmelidir. Müslüman bir kimsenin başına gelebilecek musibet ya da iş sıkıntısından kaynaklı üzüntülü durumlar ister istemez devamlı yanında bulunduğu aile fertlerini de etkileyecektir. Böyle hallerde kişi o sıkıntısının gitmesi için kendisi okuyabileceği gibi diğerleri de o sıkıntının çözülmesi için özel dualar okuyabilir. Bazen en ufak meselelerin bile önümüze dağ kadar büyük bir problem olarak çıkmasının nedeni nazardan kaynaklanabilir. Ölüme kadar götürebilen nazar hak olduğu için kişiye nazar değmişse işleri yolunda gitmeyebilir. Dünyalık meşgaleler karşısında önümüze imtihan olarak çıkan meseleleri dert edinmemeli, sabrederek imtihan kazanılmaya çalışılmalıdır. Bu esnada sıkıntı ve dertlerden kurtulmak için huzur veren ayetleri okuyabilir ya da Peygamber Efendimiz (SAV)'in sıkıntı anında ettiği duaları okuyarak rahatlamaya çalışabilirsiniz. 

TIKLA OKU: RAHATLATAN ESMAÜL HÜSNA TESBİHATI

Sıkıntıdan kurtulma duası

Sıkıntıya ve derde düşmüş kimselere rahatlık verdiği bilinen İnşirah Suresi, sıkıntı anında okunabilecek en etkili dualardan biridir. Kuran-ı Kerim'deki İnşirah suresinin Arapça ve Türkçesi ise şu şekildedir:

İNŞİRAH SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU:

İnşirah suresi

TIKLA OKU: DAĞ KADAR BORCU OLANLARA BORÇTAN KURTULMA DUASI

İNŞİRAH SURESİ TÜRKÇESİ:

1- Elem neşrah leke sadrek

2- Ve vada'na 'anke vizreke

3- Elleziy enkada zahreke

4- Ve refa'na leke zikreke

5- Feinne me'al'usri yüsren

6- İnne me'al'usri yüsren

7- Feiza ferağte fensab

8- Ve ila rabbike ferğab.

ANLAMI:

1- Senin için bağrını açmadık mı?

2- İndirmedik mi senden o yükünü?

3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?

4- Senin şanını yüceltmedik mi?

5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.

6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!

7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!

8- Ve ancak Rabb'inden ümit et, hep O'na doğrul!

TIKLA OKU: DUANIN KABUL OLMASI İÇİN NE YAPILMALI? DİLEK DUASI...

İNŞİRAH SURESİNİN FAZİLETLERİ:

Gün içerisinde 7 defa İnşirah Suresi okumanın kişinin kalp sıkıntılarını gidereceği yönünde bazı bilgiler bulunmaktadır. Rivayetlere göre 5 vakit namazın arkasından okunabilecek olan İnşirah suresi işleri kolaylaştırır. Üzüntülü bir anda ise feraha çıkılır. Göğüs darlığı yaşayan bir kimse ya da hastalık bulunan kişi bu sureyi okumaya sürekli devam ederse Allah (c.c) o kimseyi hastalıktan korur. 

HER TÜRLÜ SIKINTI VE MUSİBETTEN KURTARAN MUCİZE DUA!

Üzüntü ve sıkıntı duaları! Sıkıntıdan kurtaran dua

İslamın ilk Müslümanlarından olan Ebu Seleme (r.a), Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) ile beraber türlü türlü meşakkati göze almış yiğitlerden biridir. Hanımı Ümmü Seleme ile aralarındaki muhabbet-i aşkı Mekke ve Medine'de de nam salmış. Mutlu aile yaşantısıyla herkesin imrenerek baktığı bu çiftte Ebu Seleme (r.a), bir gün Efendimiz (SAV)'den çok büyük bir müjde alarak evine hanımı Ümmü Seleme'nin yanına koşmaktadır. Dağdan, taştan, maldan, mülkten daha hayırlı gelecek bir şeyin olmadığını söyleyen Seleme'ye, Ümmü Seleme (r.a) büyük bir merakla ne duyduğunu sorar.

Rasulallah (SAV) dedi ki: ki şu üç şeyi söyleyen Allah'ın kendisine yardım etmediği ve başlarına gelen musibeti daha iyisiyle telafi etmediği kimse yoktur. Bunun üzerine Ümmü Seleme'nin merakı giderek artar ve Ey Ebu Seleme söylesene der. O da birincisi; İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. (Allah'tan geldik Allah'a döndürüleceğiz.)  İkincisi; Allahümme curni fi musibeti (Allah'ım bu musibette bana ecir ver) üçüncüsü; Ve ehlifni hayran minha; (Allah'ım başıma gelen sıkıntıyı daha güzeliyle telafi et). Bu üç şeyi söyleyip de o üzüntü içerisinde kurtulmayan kimse yoktur.

Aradan zaman geçer Ümmü Seleme can yoldaşı olan Ebu Seleme'yi kaybeder. Arkasından çok ağlar, çok büyük bir üzüntüye kapılır. Bu kadar derinden üzülürken bir yandan da eşinin öğrettiği bu duayı zikreder. Duadan üçüncüsüne geldiğinde tıkanır. Çünkü ona göre (Allah'ım başıma gelen sıkıntıyı daha güzeliyle telafi et) anlamına gelen zikirde Ebu Seleme'den daha iyisi yoktur der ama yine de Efendimiz (SAV) dediyse doğrudur diyerek üçüncü zikri de söylemiştir.

Aradan çok zaman geçmeden kapısı çalınır ve beni Allah Rasulü gönderdi diyen sahabenin biri gelir. Ümmü Seleme, kapıyı açınca Allah Rasulünü kendisini neden gönderdiğini sorar. Ümmü Seleme düşünür ve Ebu Seleme'den daha hayırlı kim olabilir olsa olsa Hz. Muhammed (SAV) olur diyerek teklifi kabul eder. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi duanın gücüne inanmak gerekir.

TIKLA OKU: HASTALIKLARIN ŞİFA BULMASI İÇİN MUCİZE DUALAR

KURAN-I KERİM'DE SIKINTIDAN KURTULMA AYETLERİ! 

Sıkıntı duası

“Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır.” (Kehf Suresi 10. Ayet)

“Ey Rabbimiz, üzerimize sabır yağdır ve bizi Müslüman olarak öldür.” (Â’raf, 7/126)

قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلاَّ مَا كَتَبَ اللّهُ لَنَا هُوَ مَوْلاَنَا وَعَلَى اللّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

De ki: “Bizim başımıza ancak, Allah’ın bizim için yazdığı şeyler gelir. O, bizim yardımcımızdır. Öyleyse Müminler, yalnız Allah’a güvensinler.” (Tevbe suresi 51. ayet)

Allah'a sığınıp yalnızca O'ndan yardım bekleyen Mümin kulların dahi ihtiyaç duyduğu sıkıntı duasında okunabilecek surelerden birisi de Enbiyâ Suresidir. 87. Ayet başta olmak üzere birçok dua sıkıntılı anlarda okunabilecek 'sıkıntı duaları' olarak karşımıza çıkmaktadır.

GAM VE SIKINTILARA KARŞI OKUNACAK DUA:

Sıkıntı duası

“Kullara karşı Allah bana yeter, mahlûklara karşı Hâlik bana yeter, rızk yiyenlere karşı rızık veren bana yeter. Bana O yeter ki O bana kâfî gelir. Bana Allah yeter, O ne güzel bir vekildir. Bana Allah yeter, O’ndan başka ilâh yoktur. O’na tevekkül ettim. O yüce Arşın sâhibidir.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr, no: 6580)

TIKLA OKU: GECE YATMADAN ÖNCE OKUNACAK DUALAR

PEYGAMBERİMİZİN SIKINTI DUASI NEDİR?

Hz. Ali (r.a)'ın rivayetine göre, Efendimiz (SAV) sıkıntılı anlarda şu şekilde dua etmeyi tavsiye etmiştir:

لَٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ الْحَلِيمُ الْكَرِيمُ، سُبْحَانَ اللّٰهِ وَتَبَارَكَ اللّٰهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ

Türkçesi:
“Lâ ilâhe illâllâhül halimül kerimü sübhanellahi ve tebarekellahû rabbül-‘arşil-‘azîm vel hamdûlillahi rabbil alemin.” (Ahmed, I, 91, 92, 94)

HZ. YUNUS (A.S)'IN SIKINTIYA DÜŞTÜĞÜNDE ETTİĞİ DUA

Sıkıntı duası

“…Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).” (Enbiya, 87)

Senden başka ilâh yoktur. Seni tenzih ederim, muhakkak ki ben zâlimlerden oldum.(Enbiya, 87) demişti. (Bkz. Tirmizî, Deavât, 81/3505)

Üzüntülü anlarda okunabilir bir diğer dua ise şu şekildedir: “Lâ ilâhe illallâhül’azîm-ül-halîm lâ ilâhe illallâhü Rabbül-Arş-il’azîm lâ ilâhe illallahü Rabbüs-semâvâti ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerîm.”

Manası: “el-Azîm, el-Halîm Allah’tan başka bir ilâh yok! Arş-ı Azîm’in sahibi Allah’tan başka ilâh yok! Bütün semâların ve arzın ve çok şerefli Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yok!” (Buhârî, Deavât, 27; Müslim, Zikr, 83)

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
22 Yorum Var
 • sakura 3 hafta önce Şikayet Et
  selamün aleyküm çok güzel bir derleme olmuş ellerinize sağlık Allah razı olsun.
  Cevapla
 • Hediyye 3 hafta önce Şikayet Et
  Gönlü güzel arkadaşlarım şuan sıkıntı ve korkularımız çok benim ve oğlum bide askerlerimiz için Allah aşkına dua istiyorum edenlere şimdiden teşekkür ediyorum
  Cevapla
 • Hediyye 3 hafta önce Şikayet Et
  Kuban olurum Rabbime çok güzel dualardırlar inşallah Rabbim yardımcımız olur.Aminnn
  Cevapla
 • akan uludag 1 ay önce Şikayet Et
  tum hasta ve zor durumda olanlara merhametıyle sıfa versın yardım etsın ona canı gonulden edılen dualar gerı donmez en buruk dost odur
  Cevapla
 • serdar 1 ay önce Şikayet Et
  Selamlar benim için de Allahtan şifa diler misiniz dua eder misiniz. edenlerden Allah razı olsun
  Cevapla
 • Hediyye 3 hafta önce Şikayet Et
  Rabbim yardımın olsun
 • akan 1 ay önce Şikayet Et
  allah butun hasta ve zor durumda olanlara merhametıyle sıfa versın
Yorumların Tümünü Okuyun