Kuran-ı Kerim başı açık okunur mu ya da dinlenir mi? Açık saçla dua okumak...

14 Şubat 2021, 08:52
Kuran-ı Kerim başı açık okunur mu ya da dinlenir mi? Açık saçla dua okumak...

Başımızın örtülü olmadığı durumlarda ve dua okumamız gerektiği anlarda öylece dua okunup okunamayacağını sizler için araştırdık. Peki açık saçla dua okunur mu?

Kadınların tesettürlü olmaları gerektiği durumlarla ilgili en çok merak edilen ve cevabının araştırıldığı sorulardan birisi de açık saçla dua okunup okunamayacağıdır. Bazı dini kaynaklarda belirtilen bilgilere göre kadın başı ve hatta kolları dahi açık iken Kuran-ı Kerim ya da cevşen gibi duaları okuyabilir. Kuran-ı Kerim okunurken başın kesinlikle örtülü olması gerektiğine dair hadis ve ayet bulunmamakla beraber saygı açısından örtülmesinin iyi olacağı bilinir. Kuran-ı Kerim'deki ayetlerde aslında duadır, ancak bu konuyla ilgili her duanın ayet olmadığı bilinmelidir. Zira Kuran-ı Kerim'de geçen çok sayıda Peygamberin duası vardır.

TIKLA OKU: KADINLAR PANTOLONLA NAMAZ KILABİLİR Mİ?

açık saçla kuran okunur mu

Abdestsiz dokunulmaması gereken Kuran-ı Kerim'de dokunmadan ezber yapılabileceği öne sürülmektedir. Bazı dualar vardır ki bunlar büyük İslam alimlerinin duasıdır ve yine başı açık okunabilir.

Ayrıca özel durumdaki yani adetli kadınların da temizleninceye kadar dua okumasında sakınca yoktur. İstenilen sözlü dualar okunabilir, hatta Fatiha suresinin (sadece dua maksatlı) dokunmadan okunabileceği bile öne sürülmektedir. Duaya benzer şekilde yer verilen ayetlerde değinilen tövbe duaları ya da istek duaları da ezberden ya da dokunmadan okuyarak yapılabileceği bilinmelidir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Gülsüm 2 ay önce Şikayet Et
    Nasil yaa saci acik kuran mi okunur??
    Cevapla